Zastosowanie oświetlenia LED

Diody LED są coraz bardziej popularne w rozwiązaniach oświetleniowych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. W 2018 r. oświetlenie LED stanowiło niemal 60 proc. rynku oświetleniowego. Poniżej najważniejsze rodzaje zastosowań diod LED.

Oświetlenie LED – rewolucyjna technologia

Diody LED określa się rewolucją technologiczną. Wykorzystują one zjawisko elektroluminescencji, co oznacza, że energia z prądu jest bezpośrednio zmieniana w światło. Ich zaletą jest m.in. to, że się nie nagrzewają, są energooszczędne, gdyż pobierają mniej energii niż tradycyjne źródła światła, mają bardzo długi czas eksploatacji (ok. 50 000 godzin), zapewniają wysoką jakość światła, a także można ich używać w pomieszczeniach, w których trzeba utrzymać niską temperaturę itd.

Zastosowanie LED – przykłady

Diody LED mają szerokie zastosowanie w domach, wokół budynków, biurach, sklepach itd. Co ważne, można dobrać barwę światła – białe występuje w wersji ciepłej lub zimnej, dostępne są też diody kolorowe. Doskonale sprawdzają się jako oświetlenie w kuchni, np. stołu, blatu kuchennego, ale i elementów salonu, np. obrazów.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, m.in. marki Ledexa – m.in. naświetlacze LED w różnych wersjach mocy, panele i plafony LED, taśmy elastyczne i listwy LED, moduły LED itd. Cześć z produktów zasilana jest bezpośrednio prądem zmiennym 230 VAC, podczas gdyż produkty instalacyjne, jak taśmy czy moduły, do poprawnej pracy potrzebują specjalistycznych zasilaczy – także dostępnych w ofercie marki Ledexa.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia LED

Naświetlacz LED to następca naświetlacza halogenowego, jednak dzięki technologii LED jest on bardziej energooszczędny. Pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła i redukcję jego grubości do minimum, co znacznie poprawia jego estetykę. Produkty Ledexa występują w kilku wersjach kolorystycznych i mogą mieć różną moc.

Taśma ledowa Ledexa z serii Tulight to jeden z produktów cieszących się największą popularnością wśród produktów LED marki. Coraz częściej wykorzystuje się je m.in. w branży reklamowej, jak i w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim gwarantują piękne światło, energooszczędność, wysoką estetykę itd. Są łatwe i ekonomiczne w użytkowaniu, mają doskonałe parametry techniczne.

Moduły LED – podstawowy produkt do podświetlanej reklamy zewnętrznej. Oferowane ze specjalnymi soczewkami rozpraszającymi gwarantują jednolite podświetlenie oraz możliwość wykorzystania wąskich i estetycznych kasetonów. Specyficznym rozwiązaniem są tzw. moduły boczne, które dzięki specjalnej soczewce kurtynowej instaluje się nie z tyłu podświetlanego lica, lecz z boku.

Panele i plafony ledowe są równie popularne – występują w różnych kształtach (okrągłe, kwadratowe itd.) i wymiarach. Warto wybrać panele dobrej jakości, starannie wykonane, które będą służyły przez wiele lat, jak np. panele ledowe marki Ledexa. Stanowią produkt nowej generacji, oferując światło pochodzące z energooszczędnych diod w technologii LED. Występują w wersji natynkowej i podtynkowej. Dostępne są także wersje dedykowane do systemów rastrowych sufitów podwieszanych – popularnych zwłaszcza w biurach.