Pandemia koronawirusa przyniosła czas ogromnych zmian, z którymi przyszło się mierzyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W przypadku tych drugich to przede wszystkim wprowadzenie nauki zdalnej. Aby ta przebiegała naprawdę skutecznie, wyjątkowo istotne jest zapewnienie swojemu podopiecznemu dostępu do dobrego sprzętu. Jaki laptop będzie idealny do nauki i uczestnictwa w zajęciach online? Odpowiadamy!
Laptop dla dzieci do nauki w domu – co jest wyjątkowo ważne?
Podczas nauczania zdalnego słuchanie nauczyciela w klasie zamieniło się na siedzenie na domowym krześle przy biurku i słuchanie go online. Konieczność udziału w e-lekcjach sprawiła, że na pierwszym miejscu wśród możliwości dawanych przez komputer dla dzieci są dziś:
- Wyposażenie w kamerkę internetową – konieczną np. do kartkówek ustnych, podczas których nauczyciel musi widzieć ucznia, by wiedzieć, że nie ściąga. W przypadku laptopa dobrze, by była wbudowana; dziecko nie będzie musiało zajmować się jej stabilnym ustawianiem na biurku. Z kolei w przypadku komputera stacjonarnego należy zwrócić uwagę na długość przewodu USB; musi zapewniać komfortowe ustawienie kamery w okolicy monitora.
- Dostęp do mikrofonu – równie istotny jak kamera. W przypadku laptopa są one zwykle wbudowane; szczególnie gdy ma dostęp do kamerki. Przy PC trzeba będzie dokupić mikrofon osobno; i tutaj warto zdecydować się na model ze słuchawkami. Dzięki niemu dziecko nie będzie musiało stale pilnować, by mikrofon znajdował się odpowiednio blisko ust, a przy tym udział w lekcjach nie będzie zagłuszał innych wydarzeń w domu (np. dwójka dzieci mieszkających w jednym pokoju nie będzie nakładała na siebie zajęć lecących z dwóch par głośników).
Komputer do nauki zdalnej – jakie powinien mieć parametry?
Kamera i mikrofon to oczywiście nie wszystko. Poza tym, że udział w wideokonferencji będzie technicznie możliwy, istotne są także parametry samego komputera. Warto zwrócić uwagę na:
- Procesor – aby komputer bez kłopotu poradził sobie z obsługą spotkania na Zoomie, a dodatkowo pozwalał dziecku na realizowanie swojej komputerowej pasji (np. grania w gry, tworzenia vlogów), warto postawić na procesor co najmniej ze średniej półki cenowej, tj. minimum Intel i5 lub AMD Ryzen 5. Optymalne będą jednak modele 7.
- RAM – im więcej kości, tym płynniej będzie działał sprzęt. Jako absolutne minimum (ze względu na stale rosnące wymagania sprzętowe) na rok 2021 określić można 8 GB.
- Rozmiar dysku – im większy, tym więcej danych będzie mogła przechowywać twoja pociecha. Weź przy tym pod uwagę (jeśli lubi spędzać wolny czas na graniu), że najnowsze produkcje gamingowe ważą po kilkadziesiąt GB. Dla przykładu Cyberpunk 77 wymaga 70 GB wolnego miejsca; a to tylko jedna gra. Jeżeli możesz pozwolić sobie na więcej, to zdecyduj się na dysk o pojemności minimum 500 GB.
- Karta graficzna – w przypadku laptopa dla dzieci, który będzie dedykowany wyłącznie zadaniom szkolnym, z całą pewnością wystarczy karta zintegrowana. Jeżeli jednak masz w domu zapalonego gracza, to postaw na kartę dedykowaną.
Komputer, który miałby być dedykowany wyłącznie nauce w domu, mógłby mieć wszystkie z powyższych parametrów obniżone o co najmniej jeden stopień. Biorąc na przykład procesor, spokojnie wystarczyłaby trójka Intel Core lub AMD Ryzen.
Warto mieć jednak na uwadze, że kupno lepszego komputera do nauki to inwestycja w przyszłość – stale rosną bowiem nie tylko wymagania gier, ale także takich platform jak te umożliwiające połączenie się na wideokonferencji. Przejrzyj możliwości kilku modeli i wybierz laptop lub PC idealny dla swojego dziecka!