Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa. Uważają badanie ginekologiczne za zbyt krępujące, czasem też boją się, że w trakcie badania zostanie wykryta u nich poważna choroba. To błąd. Wcześnie wykryte choroby (nawet te poważne) dają duże szanse na wyleczenie.
Kiedy do ginekologa?
Kobieta, która dba o swoje zdrowie co najmniej raz w roku powinna zgłosić się do ginekologa. W gabinecie należy pojawić się nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych intymnych dolegliwości. Choroby narządów płciowych we wczesnym stadium nie muszą bowiem dawać żadnych objawów. Są więc o wiele łatwiejsze do wyleczenia. Gdy objawy już się pojawią, proces leczenia jest dłuższy, a szanse na całkowite wyleczenie stają się mniejsze. Z wizytą u ginekologa nie należy więc czekać do chwili pojawienia się niepokojących objawów.
Jak wygląda przebieg badania?
Podstawowe badanie ginekologiczne daje możliwość oceny budowy i stanu narządów rodnych. Jest wykonywane po to, aby sprawdzić, czy są one zbudowane w prawidłowy sposób. Daje możliwość sprawdzenia między innymi, czy pacjentka nie ma przodo- lub tyłozgięcia macicy. Częścią badania ginekologicznego jest także oglądania szyjki macicy. Lekarz wykonuje je przy pomocy specjalnego wziernika. Pozwala ono wykryć takie schorzenia jak nadżerka lub mięśniaki. Zmiany te mogą, ale nie muszą przekształcić się w nowotwór. Na podstawie wyników takich badań – jeśli zachodzi taka konieczność – pacjentki mogą zostać skierowane na kolejne badania. Nieodłącznym elementem wizyty powinno być także badanie piersi, które ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych piersi.
Badanie kobiet, które jeszcze nie współżyły
Przebieg badania młodych kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia wygląda trochę inaczej. U niektórych z nich lekarz wykonuje tylko badanie zewnętrzne. Często u tych pacjentek wykonywane jest jedynie badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne. Badanie ginekologiczne z wziernikiem jest wykonywane tylko u tych pacjentek, które zgłosiły się na wizytę z problemami zdrowotnymi.
Jaki termin na wizytę u ginekologa jest najlepszy?
Optymalny termin na wizytę u ginekologa to pierwsze 10 dni o daty zakończenia ostatniej miesiączki. W tych dniach w trakcie badania pacjentka odczuwa najmniejszy dyskomfort. Nie ma jeszcze objawów napięcia przedmiesiączkowego, nie rozpoczęła się też owulacja.
Kiedy wizyta u ginekologa jest niezbędna natychmiast?
Są sytuacje, gdy na wizytę u ginekologa trzeba umówić się natychmiast. Gdy pomiędzy składanymi regularnie wizytami pojawią się niepokojące objawy (między innymi świąd okolic intymnych, krwawienia lub plamienia pomiędzy menstruacjami, upławy o nieprzyjemnym zapachu), na wizytę należy umówić się jak najszybciej. O konieczności szybkiej wizyty w gabinecie ginekologicznym świadczą także częste bóle (nie muszą być dotkliwe) w dolnej części brzucha i krzyżowym odcinku kręgosłupa.
Jak przygotować się do wizyty?
Na kilka dni przed wizytą w gabinecie ginekologicznym koniecznie należy odstawić dopochwowe globulki. Nie należy także przed planowaną wizytą wykonywa irygacji pochwy. W dniu wizyty podczas prysznica nie należy stosować żeli, płynów i pudrów do higieny intymnej. Przed wejściem do gabinetu należy opróżnić pęcherz. Na wizytę kobiety powinny wybrać wygodne ubranie. Dobrze sprawdza się spódnica, szczególnie w tych gabinetach, w których nie ma specjalnych narzutek.
Każda kobieta, która troszczy się o swoje zdrowie powinna umówić się na wizytę u ginekologa przynajmniej raz do roku. Nawet poważne choroby narządów płciowych wykryte we wczesnym stadium są w pełni wyleczalne. Więcej informacji na temat przygotowania do wizyty u ginekologa.