Choć wszystkie organy w naszym ciele są ważne i wykonują ciężką pracę to jednak serce jest swego rodzaju motorem napędzającym nasz organizm do życia. Niestety dzisiejszy tryb życia mocno nadwyręża mięsień sercowy co powoduje zaburzenia jego pracy.
EKG holter — co to za badanie?
Jest to badanie elektrycznej czynności serca, które wykonuje się przez minimum 24 godziny. Przez ten czas ciągle monitorowana jest praca serca, umożliwia to uchwycenie dynamicznych zmian pracy mięśnia. Dzięki temu można zdiagnozować ukryte wady, które nie są widoczne podczas podstawowego badania EKG.Holter bada serce nawet w nocy podczas snu, jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele zaburzeń ujawnia się właśnie w tym czasie.
EKG holter — przygotowanie i przebieg badania
Badanie EKG holter nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak zrezygnować z balsamowania ciała na dzień przed badaniem, ponieważ może to spowodować trudności z przyczepieniem elektrod. Z tego samego powodu panowie z owłosionym torsem mogą zostać poproszeni o jego zgolenie.Przed badaniem pacjent zgłasza się do określonego gabinetu zabiegowego, gdzie zakładana mu jest specjalna aparatura wielkości telefonu komórkowego — rejestrator. Sprzęt nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Następnie odpowiednio oczyszcza się skórę na klatce piersiowej i przykleja się do niej elektrody, które połączone są z rejestratorem.W ciągu całego cyklu badania należy wykonywać normalne codzienne czynności, można pójść do pracy, sprzątać, gotować, wskazana jest także aktywność fizyczna.Podczas badania pacjent musi prowadzić dzienniczek, w którym powinien zapisywać wszystkie niepokojące objawy takie jak, zasłabnięcia, bóle w klatce piersiowej czy arytmię.Po określonym czasie pacjent powinien się zgłosić do gabinetu zabiegowego, gdzie ściągnięta zostanie aparatura. Wszystkie dane zapisane przez rejestrator zostają przesłane do komputera i interpretowane przez lekarza kardiologa.
EKG holter — wskazania do badania
Lekarz zaleca przeprowadzenie badania holter EKG w przypadku choroby niedokrwiennej serca, częstych zasłabnięć lub omdleń. Również nadciśnienia tętnicze oraz choroba wieńcowa są wskazaniem do przeprowadzenia badania. Osoby, które przeszły zawał lub te, które mają wszczepiony rozrusznik okresowo powinny poddawać się badaniu.