Korzyści wynikające z czystego miejsca pracy

Na sprawną i wydajną pracę ma wpływ wiele czynników. Prym wiodą z pewnością umiejętności pracowników, jak również ich zdolności interpersonalne. Te ostatnie znacznie wpływają na atmosferę w pracy. Jednym z czynników, o którym również warto pamiętać jest porządek w naszym miejscu pracy. Każda firma sprzątająca w Warszawie jak Pozamiatane z pewnością podpisałaby się pod tym stwierdzeniem.

Kto sprząta?

To dylemat każdego biura. Najlepiej, gdyby o swoje miejsce pracy dbali sami pracownicy. Jednak zgodnie z polskim prawem to pracodawca ma obowiązek dbać o czystość miejsca, w którym znajdują się jego pracownicy. Bywają firmy, które starają się zrzucić ten obowiązek na pracowników wprowadzając odpowiednie zapisy w regulaminie. Dotyczą one praw i obowiązków pracowników. Bywa, że takie czynności wymagają nawet zostania w pracy „po godzinach”. Jednak najczęściej korzysta się z pomocy etatowej sprzątaczki lub firmy sprzątającej w Warszawie.

Pracownik etatowy czy firma zewnętrzna

Najpopularniejsze opcje, które rozważa przedsiębiorca to stworzenie etatu dla osoby, zajmującej się sprzątaniem lub wynajęcie firmy zewnętrznej. Etat jeszcze kilkanaście lat temu był normą, ale coraz częściej odchodzi się od niego. To kwestia cięcia kosztów nie tylko na samą pensję, ale również sprzęt, niezbędny do pracy oraz szkolenia, jakie pracownik powinien przechodzić. Zewnętrzna firma sprzątająca w Warszawie ma większe możliwości szkolenia oraz testowania nowych urządzeń, usprawniających czyszczenie różnych powierzchni. Łatwo zastąpi pracownika nieobecnego, co w przypadku etatowej sprzątaczki jest o wiele bardziej problematyczne. Firma zewnętrzna to także szersze zaplecze techniczne.

Dlaczego warto mieć czyste biuro

Czysta przestrzeń to duży komfort psychiczny dla pracowników. Badania dowodzą, że w biurach, w których nie dba się o czystość łatwiej dochodzi do sytuacji konfliktowych. Spora część urządzeń biurowych źle znosi zalegający kurz oraz resztki jedzenia. W efekcie sprzęt może odmówić posłuszeństwa w najmniej pożądanym momencie. Już zwykła klawiatura to prawdziwa przechowalnia różnego rodzaju odpadów. W przypadku zalegającego brudu zagrożone są również dane, znajdujące się w komputerach. Z kolei jeśli biuro jest otwarte dla klientów, jego czystość jest również dowodem szacunku.

Zasada “jak cię widzą, tak cię piszą” jest zawsze aktualna. Dlatego warto zadbać o czystość nie tylko dla ogólnego komfortu pracowników. Zwłaszcza, że firm sprzątających w Warszawie jest sporo i można korzystać z ich usług.