Rozwiązania Cisco Small Business

Przełącznik sieciowy to inaczej switch, czyli produkt, który łączy segmenty sieci komputerowej pracując głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI – switch przekazuje ramkę pomiędzy segmentami sieci dobierając również port przełącznika, na który jest ona przekazywana.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych urządzeń, które różnią się wieloma cechami – na pewno wielu klientów zastanawia się, który produkt wybrać. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu jedną z marek produkujących przełączniki sieciowe Cisco. Firma ta wyprodukowała linię wydajnych switchy dla mniejszych i średnich firm, czyli Cisco Small Business. Dzięki swojej specyfikacji urządzenia te pozwalają na zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji rozwiązań sieciowych. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i stoisz właśnie przed wyborem przełączników do swojej firmy – zapoznaj się z tym tekstem; być może zainteresuje Cię oferta marki Cisco!

Jaki przełącznik sieciowy wybrać?

Być może zastanawiasz się nad tym, jakimi cechami powinien cechować się przełącznik sieciowy, który wykorzystywany będzie w firmie mniejszej bądź średniej wielkości. W tej części artykułu podamy kilka najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania urządzenia tego typu, aby eksploatacja rozwiązań sieciowych przez kolejne lata przebiegała bezproblemowo.

Przeznaczenie przełącznika sieciowego  w zależności od tego, w jakim celu użytkowany będzie przełącznik, należy zwrócić uwagę na inne parametry, których wartości wpłyną na prawidłowe działanie urządzenia.

Liczba gniazd

podstawowym parametrem switcha jest liczba portów, w jakie został on wyposażony. W mniejszej firmie z pewnością najlepiej sprawdzą się urządzenia o średniej ilości portów (nie powinno być ich zbyt mało, ponieważ przedsiębiorstwo w przyszłości będzie się rozwijać i konieczne będzie rozbudowywanie istniejących rozwiązań sieciowych).

Rodzaj przełącznika sieciowego

wybór między switchem zarządzalnym a niezarządzalnym może spędzać sen z powiek wielu użytkownikom. Warto dokładnie przeanalizować zalety oraz wady obu tych rozwiązań. Przełączniki niezarządzalne są tańsze i łatwiejsze w użytkowaniu, dlatego zazwyczaj wybierane są do użytku w mniejszych przedsiębiorstwach. W droższy przełącznik zarządzalny warto zainwestować, jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach, jak rozwiązanie Quality of Service, uwierzytelnianie adresów IP czy filtrowanie adresów MAC.

Obsługa dwóch niezależnych źródeł zasilania

rezerwowe źródło zasilania zagwarantuje stabilność działania urządzenia w sytuacji, gdy nastąpi awaria głównego zasilacza; dzięki temu switch będzie działać nieprzerwanie, co jest niezwykle istotną kwestią. Zalecamy wybór właśnie takiego przełącznika, ponieważ dostępność urządzeń staje się coraz ważniejsza, a większość przedsiębiorców dąży do tego, aby użytkowane przez nich systemy działały cały czas, także w sytuacjach kryzysowych.

Rodzaj okablowania urządzenia

od kiedy na rynku pojawiły się nowoczesne złącza światłowodowe, przesyłanie danych stało się jeszcze szybsze. Podczas dokonywania wyboru przełącznika sieciowego warto zainteresować się tym, w jakie okablowanie został on wyposażony – wiele switchy dostępnych obecnie na rynku współpracuje tylko z kablami miedzianymi. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym połączeniu, warto zainwestować w bardziej profesjonalne rozwiązania.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na produkty oferowane przez Cisco?

Linia Cisco Small Business jest idealnym przykładem rozwiązania, które sprawdzi się w niewielkich przedsiębiorstwach jednocześnie zapewniając najwyższą jakość oferowanych usług – pamiętajmy o tym, że mały firmy niekoniecznie muszą mieć „małe potrzeby”! Bardzo często w nowoczesnych, rozwijających się przedsiębiorstwach średniej wielkości, administratorzy sieci stawiają na tworzenie rozwiązań o wysokiej wydajności i dostępności, co pozwala na rozbudowywanie sieci w kolejnych latach działalności firmy.

Przykładowe cechy wyróżniające produkty z linii Cisco Small Business Switch:

  • łatwość instalacji oraz eksploatacji (urządzenie wystarczy tylko rozpakować oraz podłączyć do sieci, właściwie od razu może być użytkowane, ponieważ nie wymaga skomplikowanej konfiguracji)
  • obniżenie kosztów użytkowania (każdy switch Cisco Small Business jest wyjątkowo intuicyjny w obsłudze oraz niezawodny, dlatego jego eksploatacja nie generuje dodatkowych wydatków, takich jak zatrudnienie specjalistów czy częste naprawy)
  • sprawne działanie w wymagających środowiskach (urządzenia oferowane przez Cisco mimo swojej prostoty idealnie sprawdzą się w bardziej zaawansowanych technologicznie środowiskach, jakie wykorzystywane są w większości firm)
  • energooszczędność (routery oraz switche Cisco, które obsługują technologię Gigabit Ethernet, działają w standardzie EEE, czyli Energy Efficient Ethernet, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez te urządzenia)
  • inteligentne funkcje sieciowe (mimo iż produkty z linii Cisco Small Business nie są przełącznikami zarządzalnymi, to posiadają wiele charakterystycznych dla nich funkcji – mniejsze firmy nie muszą inwestować ogromnych kwot w rozwiązania sieciowe dzięki możliwości skorzystania z urządzeń Cisco)
  • możliwość rozbudowania sieci o bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne (switche Cisco cechują się łatwością adaptacji do nowych warunków, dlatego mogą być świetną bazą do rozbudowywania rozwiązań sieciowych o nowe funkcjonalności – przykładem może być wprowadzenie komunikacji głosowej czy odtwarzania wideo w czasie rzeczywistym)
  • dodatkowe zabezpieczenie sieci (przełączniki Cisco Small Business wyposażone są w dodatkowe, zaawansowane funkcje zabezpieczające sieć przed atakami z zewnątrz, co zapewnia dodatkową warstwę ochrony sieci firmowej – wykorzystanie szyfrowania oraz uwierzytelniania znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa bez konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania zabezpieczające)
  • dożywotnia gwarancja producenta (marka Cisco dba o zadowolenie użytkowników swoich produktów, oferując dożywotnią, ograniczoną gwarancję, rok wsparcia technicznego oraz bezpłatne poprawki oprogramowania).

Przykładowe produkty z linii Cisco Small Business

Cisco Catalyst 3560 to linia kilku przełączników sieciowych cechujących się wyjątkowymi możliwościami – są to produkty najwyższej jakości, które pozwolą na wprowadzenie istotnych zmian w konstrukcji rozwiązań sieciowych w firmie. Urządzenia z tej linii zapewniają transmisję danych z prędkością 10/100/1000 Mbps oraz maksymalną szybkość przesyłania danych z prędkością 1 Gbit/s. Produkty posiadają certyfikat RoHS potwierdzający, iż są bezpieczne dla środowiska.

Cisco Catalyst 2960 to seria przełączników sieciowych, które cechują się korzystnymi cenami oraz wieloma funkcjonalnościami, które zostaną docenione przez administratorów sieci firmowych. Wykonanie switchy Cisco jest na najwyższym poziomie, dlatego obsługują one nowatorską technologię okablowania Copper Ethernet. W linii tej znaleźć można naprawdę profesjonalne rozwiązania zarządzane, które posiadają wiele dodatkowych funkcji (filtrowanie adresów MAC, obsługa QoS).

Przykładem przełącznika, który idealnie nadaje się do wykorzystania w firmie mniejszej wielkości jest Cisco SG200-18. Jest to switch wyposażony w 18 gniazd sieciowych, który cechuje się wytrzymałością na czynniki zewnętrzne na bardzo wysokim poziomie. Rozmiar tablicy adresów MAC wynosi aż 8000, dlatego produkt ten idealnie sprawdzi się w firmach, które stale się rozwijają i rozbudowują posiadane rozwiązania sieciowe. Mimo swoich możliwości, switch umieszczony jest w wygodnej, niewielkiej obudowie, a jego instalacja i konfiguracja jest szybka i bezproblemowa!

Cisco Small Business Router to linia profesjonalnych routerów przeznaczonych do wykorzystania w przedsiębiorstwach mniejszej oraz średniej wielkości. Wyróżniają się one kompaktowymi, wygodnymi obudowami, w których zamknięte zostało wiele możliwości – mimo swoich niewielkich rozmiarów urządzenia te spełnią wszystkie oczekiwania klientów profesjonalnych i zapewnią sprawne, niezawodne działanie sieci w przedsiębiorstwie. Z pewnością w wielu firmach routery marki Cisco staną się podstawą do stworzenia wydajnych, wielofunkcyjnych oraz niezawodnych rozwiązań sieciowych.

Warto pamiętać o tym, że sprawnie działająca sieć jest gwarancją sukcesu firmy, której działanie w tak dużym stopniu zależne jest od rozwiązań wirtualnych – w dzisiejszych czasach działa tak już właściwie każde przedsiębiorstwo!