Śruby – rodzaje

Aktualnie nie brakuje osób, które chcą niedługo zdecydować się na odpowiedniej jakości elementy złączne. Okazuje się, że mamy wiele rodzajów śrub. Jakie z nich są najpopularniejsze? Gdzie śruby mogą być wykorzystywane?

Z czego mogą być wykonywane?

Jeden z podziałów dotyczy materiału, który posłużył do ich wykonania. W sklepach internetowych lub stacjonarnych z tym asortymentem można zdecydować się na śruby, które powstały uwzględniając rozmaite komponenty. Może być to między innymi stal węglowa lub nierdzewna A2. Jakie jeszcze surowce są wykorzystywane w tym temacie? To na przykład stal kwasoodporna A4 albo mosiądz. Zwracajcie uwagę na to, żeby zdecydować się na elementy złączne, które będą miały odpowiednią klasę wytrzymałości mechanicznej. Sporo osób decyduje się na akcesoria, które są właściwie zabezpieczone przed korozją. Pamiętajcie, że ważny jest tutaj nie tylko materiał podstawowy, ale także czynności dodatkowe. Są na rynku śruby, które są pokrywane dodatkowymi powłokami ochronnymi. Między innymi chodzi o oksydowanie, cynkowanie galwaniczne lub ocynkowanie ogniowe itp.

Jak jeszcze można je podzielić?

Warto wiedzieć, że śruby dzieli się także pod innymi kątami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać rozmaite elementy z gniazdem sześciokątnym. Do nabycia są też akcesoria z łbem sześciokątnym. Tutaj jest zaś spore pole do manewru. W tej grupie znajdują się bowiem choćby śruby sześciokątne z pełnym gwintem. Posiadają one normy DIN 933/ISO 4017/PN 82105. Co warto wiedzieć na ich temat? Mają one metryczny rodzaj gwintu. Występują w kilku różnych klasach wytrzymałości mechanicznej. W tym przypadku jest to: 5.6, 5.8, 8.8, 10.9 i 12.9. Śruby sześciokątne z pełnym gwintem powstają z rozmaitych komponentów. W różny sposób są także dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Gdzie mogą być stosowane? Na przykład przy budowie rozmaitych konstrukcji stalowych. Ogólnie są one niezwykle uniwersalne – szczególnie biorąc pod uwagę odporność na korozję, a także estetyczny wygląd, który przydaje się w różnych sytuacjach.

Jakie jeszcze śruby można wyodrębnić? Poza wyżej wymienionymi grupami, możecie zdecydować się także na pozostałe akcesoria. W tej grupie są między innymi śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – tak zwane zamkowe. Tak samo, jak elementy dwustronne, dwustronne do połączeń kołnierzowych, oczkowe, kciukowe, wieńcowe itd. Są na rynku fachowcy, którzy realizują akcesoria tego typu również na indywidualne zamówienie Klienta. Tak, aby parametry były perfekcyjnie dopasowane do konkretnego zastosowania.