Jakie są objawy i jak postępować, gdy pojawi się alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa u małego dziecka może pojawić się bardzo szybko, ponieważ już w okolicy szóstego miesiąca życia, gdy rodzice zaczynają wprowadzać mu stałe pokarmy. Właśnie dlatego tak ważne jest wprowadzane nowych posiłków pojedynczo, przez kilka dni, obserwując reakcję dziecka.

W przypadku alergii najczęściej pojawia się wysypka. Lekarze zalecają, by np. przez pierwszy tydzień rozszerzana diety podawać dziecku po 2-3 łyżeczki marchewki, następne jabłko, a na przykład w dalszej kolejności dynię.

Alergia może pojawić się także wcześniej, wtedy bardzo często jest alergią na białko. Lekarze stawający takie rozpoznane zalecają matką karmiącym zmianę diety.

Postępowanie w przypadku podejrzenia występowania alergii u dziecka

Podstawą powinno być wykluczenie składnika pokarmowego z diety, który uważamy za alergizujący. Następne należy udać się do lekarza pediatry, który będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować najlepsze postępowanie. Należy pamiętać o tym, ze skłonność do alergii bywa dziedziczna i przytrafia się nawet co dziesiątemu niemowlakowi. Jednak nie zawsze alergia pojawia się, gdy mama lub tata są uczuleni. Lekarze coraz częściej diagnozują chorobę nawet u dzieci, które nie mają w rodzinie osób z rozpoznaną alergią.

Ze względu na to, że alergia pokarmowa zazwyczaj pojawia się już w pierwszych tygodniach życia dziecka, lekarze rozpoczynają natychmiastowe leczenie. Jest ono zależne od objawów. Inaczej będzie się leczyć alergię, która powoduje tylko skórne zmiany, a inaczej taką, która doprowadza tez do duszności. Często występuje tzw. marsz alergiczny, czyli rozwijanie kolejnych schorzeń alergicznych np. atopowe zapalenie skóry, astma, nieżyt nosa.

Wszyscy rodzice zainteresowani tym tematem powinni również zapoznać się z artykułem pt. „Preparaty z emolientami na ratunek skórze atopowej.” O konkretnych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry alergicznej można poczytać na stronie latopic.pl.