Zadbaj o pieniądze na czarną godzinę. Konto oszczędnościowe i karta kredytowa rozwiązaniem dla każdego.

picture of man putting stack of coins into one row

Jeżeli chcesz być przygotowany na każdą ewentualność, powinieneś zadbać o swoje zabezpieczenie finansowe. Poznając bankowość, znajdziesz rozwiązanie, które pomoże Ci mieć zawsze odłożoną gotówkę pod ręką.

Odkładaj swoje pieniądze na czarna godzinę na konto oszczędnościowe!

Konto oszczędnościowe jest świetnym sposobem na odłożenie gotówki. Trzymane na nim pieniądze, co miesiąc generują odsetki, które powiększają nasze oszczędności. Warto jest więc każdy dodatkowy grosz przelewać na nie, zamiast trzymać na standardowym rachunku osobistym. Konta oszczędnościowe posiadają jednak pewne ograniczenia. Nie są one zbyt duże i w zasadzie pomagają w trzymaniu się planu odkładania pieniędzy. Wykonanie przelewu, umożliwiającego pobranie pieniędzy z takiego konta za darmo jest możliwe jedynie raz w miesiącu. Za każdym kolejnym razem ponieść należy opłatę (zwykle 5-10 zł). Pomaga nam to się zastanowić nad tym, czy może nie lepiej nie wykonywać przelewu z tego konta. Założenie rachunku oszczędnościowego jest bardzo proste. Niektóre banki umożliwiają założenie go w kilka chwil przez internet. Zakładając nowy rachunek osobisty, zwykle możesz od razu załatwić sprawę konta oszczędnościowego. Nie trzymaj więc swoich pieniędzy w skarpetce! Sprawdź ofertę kont oszczędnościowych i pomnażaj swoje zaskórniaki.

Karta kredytowa — dostęp do gotówki w każdej sytuacji.

Kolejnym rozwiązaniem na pieniądze na czarną godzinę to karta kredytowa. Idealny sposób, jeżeli nie jesteś dobry w oszczędzaniu. Jak działa taka karta? Bank (wydawca karty) przyznaje Ci jakiś limit. Kwotę limitu możesz wykorzystać na niespodziewane wydatki. Następnie spłacasz kwotę. Jeżeli nie zrobisz tego w okresie bezodsetkowym, zostaną one doliczone do kwoty wydanej. Okres bezodsetkowy oznacza, że do spłaty masz dokładnie tyle samo, ile wydałeś. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu — zapłacisz dodatkowo jedynie odsetki. W otrzymanym wyciągu z banku zostaniesz poinformowany o kwocie do spłaty i terminie. Karta kredytowa jest bardzo pomocnym narzędziem, gdy wypadnie nam niespodziewana konieczność naprawy auta czy kupna drogich leków, a do wypłaty jest jeszcze trochę czasu. Pamiętaj jednak, żeby spłacać zadłużenie terminowo. Korzystać należy z niej z głową i nie należy traktować jako studnia bez dna. Bank pieniądze na karcie Ci wypożycza, więc musisz je prędzej czy później zwrócić.

Konto oszczędnościowe i karta kredytowa to dwa rozwiązania oferowane przez bankowość, w celu pomocy udzielenia klientom możliwości posiadania pieniędzy na czarną godzinę. Sam zdecyduj, która forma jest dla Ciebie najodpowiedniejsza. Korzystając z głową z karty, możesz zawsze czuć się zabezpieczony. Wybierając konto oszczędnościowe, możemy trzymać pieniądze w bezpiecznym miejscu i dodatkowo je pomnażać.