Aparaty ortodontyczne – czy ich noszenie jest bezpieczne dla zębów?

Każdy z nas chciałby mieć piękne, proste zęby. Ortodoncja daje nam taką możliwość. Obecnie nie tylko dzieci mogą korygować wady zgryzu, ale również osoby dorosłe. Jednak niejednokrotnie zastanawiamy się, czy aparaty ortodontyczne są dla nas w pełni bezpieczne?

Kto nie może nosić aparatu?

Aparat ortodontyczny jest metodą leczenia i jak każda, może spowodować efekty uboczne. U osób z cukrzycą i zaburzeniami hormonalnymi należy najpierw ustabilizować stan organizmu i dopiero wtedy sięgnąć po aparat. Nie zakłada się go również, gdy występują choroby jamy ustnej, zębów i dziąseł. Należy je wyleczyć przed korekcją. „Do noszenia aparatu stałego nie ma przeciwwskazań, jednak przed jego założeniem wszystkie zęby muszą zostać wyleczone” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Utrudniona higiena zębów

Każda osoba, która ma założony stały aparat, doświadcza trudności z zachowaniem higieny w obrębie jamy ustnej. A jej przestrzeganie jest konieczne i stanowi warunek konieczny zachowania zdrowia. Nieświeży oddech jest efektem namnażania się bakterii i powstawania płytki nazębnej. Może to prowadzić do próchnicy, ubytków i chorób dziąseł. Dlatego niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i staranne czyszczenie zębów.

Powikłania

Powikłaniem po leczeniu ortodontycznym jest zanik korzeni zębów. Na szczęście występuje on bardzo rzadko. Osoby noszące stały aparat częściej dotyka demineralizacja szkliwa. Jest to spowodowane, podobnie jak próchnica, nieprawidłową higieną. Przestrzeganie zaleceń ortodonty z pewnością przed tym uchroni. Niedogodnością, często występującą w początkowej fazie leczenia, jest również ból. Zazwyczaj szybko on jednak przemija.

Aparaty ortodontyczne, jak każdy sposób leczenia, niosą ryzyko niepożądanych efektów ubocznych. Jest ono jednak niewielkie. Tak jak korekcja wzroku, naprawa zgryzu wykorzystuje najnowsze techniki i przynosi świetne efekty. A krzywe zęby to nie tylko efekt wizualny. Mogą powodować bóle części twarzowo-szczękowej, szyi, a nawet problemy z oddychaniem. Dlatego właśnie należy wykorzystać możliwości ortodoncji i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Zapoznaj się także z zabiegiem leczenia żylaków na https://www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych/