Koszty budowy domu.

Każdy z nas marzy o własnym domu. Nie każdego z nas na to stać. Mimo tego, że banki bardzo chętnie finansują nasze marzenia to i tak nie każdego jest potem stać spłacać kredyt zaciągnięty na budowę domu. jakie są prawdziwe koszty budowy?

Zakup działki i odpowiednia firma budowlana.

Każdy jeżeli już decyduje się na budowę domu to na początku kalkuluje koszty. Przeglądamy internet w poszukiwaniu projektów domku jednorodzinnego taniego w budowie. Przy tym trzeba pamiętać, że pojęcie „tani” to pojęcie względne. Dla każdego znaczy to coś innego. Czasami projekt, który jest tani w budowie dla firmy sprzedającej projekty, dla nas już nie musi być tani. Pierwszym poważnym kosztem przed rozpoczęciem budowy jest zakup działki. Cena zależy głównie od lokalizacji. Tańsze są działki na wsiach, droższe w mieście. Musimy dokładnie przekalkulować gdzie chcemy mieszkać. Zakup takiej działki o powierzchni 8 arów to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście do działki trzeba doprowadzić wszystkie przyłącza to też się wiąże z kosztami, ale postanowiłem tu napisać o tych największych kosztach. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej firmy budowlanej. Koszty takiej firmy z która podpisujemy umowę na budowę domu to kolejny koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście można znaleźć dużo tańszych budowlańców. Jednak te tańsze firmy nie podpisują z nami umowy i działają raczej na czarno. W razie jakichkolwiek problemów od takiej firmy nic nie uzyskamy.

Studnia bez dna.

Można powiedzieć, że mamy już firmę budowlaną i mamy działkę to możemy zacząć budować dom. Kiedy ruszą wykopy i faktycznie na placu budowy zaczyna się coś dziać to wtedy okazuje się, że nasza budowa to studnia bez dna. Cały czas cos potrzeba dokupić, za coś zapłacić, coś załatwić w urzędzie. Mimo to jednak stan surowy zamknięty buduje się bardzo szybko. Największym wydatkiem domu w takim stanie jest pokrycie dachowe i stolarka okienna. Prawdziwie duże koszta ponosimy kiedy zaczynamy prace w domu. Wszelkie instalacje jak elektryk czy ogrzewanie to naprawdę duży procent całkowitych wydatków na budowę domu. Kiedy już wszystko mamy zrobione w domu to kolejnym etapem jest wykończenie środka i tutaj można powiedzieć, że koszty które ponieśliśmy do tej pory będą się równać tym co wydamy w środku domu. Niestety prace wykończeniowe nie postępują tak szybko i mimo wydanych pieniędzy efektów szybko nie zobaczymy.

Podsumowanie.

Nie ma się co oszukiwać, że każdego stać na budowę domu. Nie ma tanich domów w budowaniu. Dom około 130 metrów kwadratowych „pod klucz” gotowy do zamieszkania to koszt około 500 tysięcy złotych. Nie ma się co oszukiwać, że będzie taniej. Trzeba dokładnie przekalkulować czy jesteśmy w stanie ponieść takie koszty, czy jesteśmy gotowi spłacać kredyt do końca życia.