Jak funkcjonuje kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które laikom kojarzy się z luksusowymi wnętrzami i wyjątkowo eleganckimi osobami w formalnych strojach. W rzeczywistości kancelaria prawna jest miejscem, do którego może przyjść każda osoba zmagająca się z problemami natury prawnej. Ważne jest jednak aby wiedzieć, do jakiej kancelarii należy się udać w swojej sprawie.

Czym jest kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to firma, w której pracują prawnicy i osoby przez nich zatrudnione. Głównym założeniem kancelarii prawnej jest świadczenie usług w postaci doradztwa w zakresie praw i obowiązków prawnych. W zależności od formy kancelarii, można w niej znaleźć specjalistę, który zajmie się reprezentowaniem spraw klienta na sądowej wokandzie.

Prawniczy świat składa się z sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i aplikantów na poszczególne stanowiska. Osoba, która po raz pierwszy staje przed koniecznością wzięcia udziału w sporze prawnym, może mieć problem z określeniem, do jakiej kancelarii powinna się udać.

Do jakiej kancelarii należy się udać?

W Polsce nie brakuje kancelarii adwokackich, radcowskich czy notarialnych. O ile kancelarie notarialne zajmują się całkowicie odrębną dziedziną prawa, o tyle zakres działalności kancelarii adwokackich i radcowskich mocno się pokrywa.

Osoby, które są stroną w sporze prawnym i muszą złożyć wyjaśnienia przed sądem powinny skierować się w stronę kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Tak naprawdę obie te profesje niewiele się od siebie różnią. Jedyną różnicą jest to, że radca prawny, który nie prowadzi własnej działalności, a jest zatrudniony na umowę o pracę, nie może reprezentować klientów w sprawach karnych i karnoskarbowych. Niektóre kancelarie adwokackie i radcowskie jasno określają swoją specjalizację. Z jednej strony zawęża to grupę potencjalnych klientów, z drugiej jednak wskazuje, że osoby pracujące w takiej kancelarii są ekspertami w swojej dziedzinie.

Kto może prowadzić kancelarię prawną?

Kancelarię prawną może prowadzić osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła stosowną aplikację i zdała państwowy egzamin zawodowy.

Po zdaniu egzaminu zawodowego prawnik, w zależności od specjalizacji, jest upoważniony do samodzielnego prowadzenia kancelarii prawnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.