Przenoszenie i transport ogromnych elementów przemysłowych jest bardzo trudne. Stosując odpowiedni sprzęt, jest to jednak możliwe. Poza dużymi suwnicami i żurawiami niezbędne mogą okazać się zawiesia łańcuchowe.
Konstrukcja i rodzaje zawiesi łańcuchowych
Zawiesia łańcuchowe to nieintegralna część dużych dźwigów przemysłowych. Stosowane są, gdy na haku wspomnianych urządzeń nie można zawiesić ładunku transportowego.
Zawiesia łańcuchowe składają się ze wspólnego ogniwa, jest ono także elementem łączącym zawiesie z maszyną dźwigową. Na ogniwie zawieszone są cięgi, w zależności od ich ilości wyróżnia się zawiesia jedno-, dwu- lub czterocięgnowe. Cięgna są jednakowej długości, a na ich końcach znajdują się ruchome lub zamocowane na stałe haki. Wyróżnia się także cęgi zakończone pętlą.
Charakterystyka zawiesi łańcuchowych
W zależności od klasy wytrzymałości stali można je wykorzystać w wielu dziedzinach przemysłu. Najpopularniejsze to zawiesia klasy 8, które są w stanie utrzymać większość ładunków. Poza nimi wyróżnia się zawiesia klasy 4, 5, 10 i 12. Mogą utrzymać ładunek o masie 32 ton, dlatego używa się ich w stoczniach oraz podczas transportu dużych turbin wiatrowych. Zawiesia zakończone pętlą mogą służyć do przenoszenia ciężkich betonowych słupów.
Poza możliwością utrzymania bardzo ciężkich ładunków zawiesia łańcuchowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na zmienne warunki pracy. Spełniają swoje zadanie w trakcie deszczu czy wysokiej temperatury, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne występujące w miejscu ich pracy. Niestety zagrożeniem jest dla nich kwaśne środowisko, wodór w nim zawarty może wpływać negatywnie na stal, która będzie tracić swoje właściwości udźwigowe.
Zasada stosowania zawiesi łańcuchowych
Zawiesia łańcuchowe powinny być stosowane według ściśle określonych zasad. Gwarantuje to bezpieczeństwo dla osób oraz ładunków. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić Dopuszczalne Obciążenie Robocze dla używanego zawiesia. Informacja ta jest dostępna w tabeli dołączonej do sprzętu przez producenta. Jest ono zależne od sposobu zamocowania i użytkowania zawiesia. Transportowanych ładunków nie należy szarpać, kołysać ani obracać.
Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy zawiesia powinny być dokładnie sprawdzone. Wszystkie nieprawidłowości eliminują je z użytkowania. Dodatkowo raz do roku muszą być poddane dokładnemu przeglądowi u producenta bądź w firmie posiadającej specjalne uprawnienia.
Zabiegi te pozwalają na długie i bezpieczne użytkowanie zawiesi łańcuchowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho