Najpopularniejsze waluty na świecie

abstract bank notes from different countries

Na świecie wszystko kręci się wokół pieniądza, lecz jak wiadomo pieniądz pieniądzowi nie równy. Każdy z nich określony jest mianem waluty i funkcjonuje w wybranych państwach. Jednakże o ile każdy kraj ma lub miał własną walutę, o tyle prym wiodą dwie – dolar i euro. Jak to się stało i skąd się one wzięły w poniższej części artykułu.

Dolar

Dolar jest walutą znaną głównie jako narodowy pieniądz Stanów Zjednoczonych. Jest to prawidłowa opinia, chociaż warto wiedzieć, że na świecie istnieją jego liczne odmiany. Na przykład w Kanadzie obowiązuje dolar kanadyjski, a w Singapurze dolar singapurski. Nie mają one dokładnie takiej samej wartości. Dolar amerykański na świecie określany jest skrótem USD. Jego nazwa wywodzi się ze słowa talar. W roku 1785 stał się on oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jeszcze pięć lat temu dolar utrzymywał się na poziomie 3 złotych. Jednakże od drugiej połowy 2014 roku, aż do początku 2017 roku odnotowywany był jego ciągły wzrost z okresowymi spadkami. To właśnie wtedy dolarowi udało się przekroczyć pułap 4 złotych. Niestety od tamtego momentu sytuacja zmieniła się, a sama waluta zamiast wzrastać, na nowo spadała do swej poprzedniej wartości. Obecnie jej wartość plasuje się na poziomie mniej więcej 3,40 złotych.

W skład dolara amerykańskiego wchodzi 7 banknotów – 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$, 100$, oraz 5 monet – 1, 5, 10, 25, 50 centów. Na ich wizerunkach widnieją prezydenci Stanów Zjednoczonych i inne ważne osoby wraz z popularniejszymi budynkami.

Oprócz USA dolar amerykański jako środek płatniczy obowiązuje też w 10 innych państwach, w tym Zimbabwe, Ekwadorze i Portoryko.

Euro

Kolejną najpopularniejszą walutą na świecie jest euro. Stało się ono oficjalną jednostką monetarną w wielu krajach Europy, należących do Unii Europejskiej, ale nie tylko, jako część planu stworzenia zjednoczonego kontynentu.

Euro w formie gotówkowej wkroczyło na arenę 1 stycznia 2002 roku. Całkowita ilość pieniędzy na świecie określana jest na miarę 751 miliardów. Na samo euro przypada 27% wartości wspomnianej kwoty. Szacuje się, że obecnie z euro korzysta co najmniej 337 milionów na świecie.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość waluty charakteryzowała się naprzemiennymi wzlotami i spadkami. Jej najniższa wartość w omawianym okresie szacowała się na około 4,00 złotych, a najwyższa zaś, prawie 4,50 złotego.

W porównaniu z dolarem, euro ma znacznie bogatszy zakres banknotów i monet. O ile same „papierki” występują w tej samej liczbie – 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, o tyle w przypadku monet jest ich aż 8 sztuk – 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów, 1, 2 euro. Przedstawiają one wizerunki związane z Europą, jej mapę i słynniejsze miejsca.

Można z czystym sercem powiedzieć, że zarówno dolar jak i euro są wyznacznikami wartości produktów na świecie, i warto od czasu do czasu zapoznać się z ich bieżącym stanem.