Skaza białkowa – objawy i leczenie

Alergie pokarmowe stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem – statystyki mówią, że już nawet 17 mln Europejczyków boryka się z tym problemem. Jedną z najczęściej występujących u małych dzieci i niemowląt alergii jest skaza białkowa, czyli nietolerancja na krowie mleko, a także białka znajdujące się w jajach czy rybach. Jakie objawy zazwyczaj jej towarzyszą? Przedstawiamy sposoby leczenia oraz najważniejsze informacje.

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa zazwyczaj pojawia się u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest atopia objawiająca się występowaniem na skórze silnie zaczerwienionych zmian, którym często towarzyszy swędzenie, nadmierne wysuszenie oraz pękanie naskórka. Krostki mogą pojawić się u dziecka m.in. na twarzy, ramionach, szyi czy w zgięciach kończyn. Do innych, charakterystycznych objawów należy katar, kaszel oraz częste infekcje. Skaza białkowa może sprzyjać powstawaniu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a nieprzyjemne objawy wywołują u dziecka ogromny stres, który nasila zmiany alergiczne. Nietolerancji mleka krowiego mogą również towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego – biegunki, kolki, zaparcia, a nawet wymioty.

Na czym polega leczenie skazy białkowej?

Nietolerancja mleka krowiego nie wymaga podawania leków – zalecane jest stosowanie diety eliminacyjnej, czyli wykluczenie z jadłospisu mleka, przetworów, a często także niektórych rodzajów mięsa oraz jajek. Dziecko powinno być na diecie od 6 do 12 miesięcy, po tym okresie lekarz może zalecić podanie maluchowi niewielkiej ilości mleka lub produktu mlecznego w celu sprawdzenia, czy organizm nadal źle reaguje na alergen. Bardzo ważne jest także stosowanie kosmetyków łagodzących podrażnienia skóry powstające w wyniku skazy białkowej. Specjaliści zalecają używanie tzw. emolientów, których zadaniem jest nawilżanie i odbudowa bariery hydrolipidowej naskórka. Jedynie w cięższych przypadkach lekarze przepisują pacjentom leki – kortykosteroidy, które mają działanie przeciwalergiczne i łagodzą stany zapalne skóry.

Skaza białkowa to nie jedyne zagadnienie, które interesuje młode mamy. Zachęcamy również do przeczytania artykułu, w którym opisane zostały pierwsze objawy ciąży.