LEASING CZY KREDYT?

Leasing na samochód osobowy to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania transakcji przez przedsiębiorców. Nic dziwnego – decydując się na taki rodzaj umowy leasingobiorca może liczyć na szereg ulg.

CZYM JEST LEASING I JAKIE DAJE KORZYŚCI?

Wyróżniamy trzy różne modele leasingu: leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing zwrotny. Różnią się między sobą głównie tym, komu przypisana jest możliwość odpisów amortyzacyjnych oraz kto ostatecznie zostaje właścicielem pojazdu po zakończeniu umowy.

Leasing operacyjny samochodu osobowego jest najbardziej korzystny z punktu widzenia właściciela firmy. Po zawarciu takiej umowy przedsiębiorca nie staje się wprawdzie właścicielem auta, ale może z niego swobodnie korzystać, a to tego otrzymuje szereg korzyści finansowych i księgowych.

PO PIERWSZE – NIE MUSISZ MIEĆ PORTFELA PEŁNEGO GOTÓWKI

Pierwszą zaletą i przewagą nad kredytem gotówkowym jest brak konieczności dysponowania znaczną sumą pieniędzy, aby w ogóle doszło do zawarcia umowy. Wymagany wkład własny jest najczęściej dużo niższy niż w kredycie, a wiarygodność klienta nie jest sprawdzana zbyt skrupulatnie. To znacznie zwiększa szansę na pozytywny finał, czyli zawarcie umowy leasingowej.

PO DRUGIE – WRZUĆ TO SOBIE W KOSZTY

Kolejnym znacznym udogodnieniem jest możliwość wpisania w koszty rat leasingowych. Z jednej strony klient zobowiązuje się do regularnych wpłat na rzecz leasingodawcy, ale  nie odczuwa tak bardzo utraty środków finansowych, bo spłacane raty może wpisać w koszty działalności.

PO TRZECIE – ODLICZ SOBIE VAT

Poza możliwością wpisania rat leasingowych w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa istnieje również opcja odliczenia VAT-u w wysokości 60 procent. Warto jednak pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekraczać 6 tys. zł.

PO CZWARTE – A CO Z AKCYZĄ?

Na tym nie koniec ulg podatkowych. Korzystający z leasingu jest także zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej. Jak to wygląda w szczegółach na konkretnym przykładzie? Do wyliczenia ostatecznej kwoty raty leasingu przyda się kalkulator leasingowy dostępny na stronie firmy CLS.

Porównując wstępne koszty leasingu samochodu osobowego oraz kredytu gotówkowego może się wydawać, że ten drugi jest bardziej opłacalny – suma spłat kwoty brutto będzie nieraz niższa w przypadku kredytu. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane wcześniej udogodnienia oraz ulgi podatkowe, szybko znajdujemy odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie leasing na samochód osobowy jest najczęściej wybieranym modelem finansowania przez przedsiębiorców.