Wędkarstwo spinningowe – jak skompletować zestaw spinningisty?

Spinning to jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod połowu drapieżników. Początki spinningowania bywają jednak wymagające – konieczne jest zgromadzenie potrzebnego ekwipunku i nabycie przynajmniej podstawowej wiedzy na ten temat, co odnosi się zresztą do każdej wędkarskiej techniki. Poniżej rozjaśniamy pojęcie spinningu, podpowiadamy, co zabrać ze sobą na pierwszą i każdą kolejną wyprawę oraz szeregujemy elementy wędkarskiego ekwipunku. Co jest absolutnie niezbędne, a w co można wyposażyć się na dalszym etapie przygody ze spinningiem?

Kilka słów o spinningu

Spinning to skuteczna metoda połowu ryb drapieżnych, która cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona wynikiem wielu lat ewolucji wędkarskich technik. Od tradycyjnej metody żywcowej różni się tym, że zamiast biernego czekania na łut szczęścia wymaga nieustannego działania. Wędkarz aktywnie poszukuje zdobyczy i wielokrotnie zarzuca zestaw, dopóki nie poda przynęty tam, gdzie znajduje się drapieżnik. Takie ciągłe obławianie sztucznymi przynętami jest piekielnie skuteczne i daje ogromne szanse na złowienie zarówno mniejszych drapieżników, jak i rekordowych okazów.

Spinningować można z brzegu albo z łodzi. W upatrzonym miejscu wykonuje się kilka, a nawet kilkanaście rzutów; później można zmienić stanowisko i rozpocząć zarzucanie od nowa. Jak widać, jest to sposób bardzo aktywny, oparty na ciągłym poszukiwaniu okazji, idealny dla ludzi ruchliwych, lubiących działanie i mocne wrażenia. Oprócz tego, że przy spinningu nie ma mowy o nudzie, nie potrzeba też inwestować w nie wiadomo jak wiele sprzętu. Statywy, podpórki, fotele, sygnalizatory, a nawet zanęty są tutaj zbędne, właśnie z uwagi na ciągłe przemieszczanie. Nie jest jednak prawdą, że na początkującego spinningistę nie czekają żadne wydatki. Zakupy są konieczne, choć dotyczą nieco innych obszarów. Jak skompletować swój zestaw i o co rozbudowywać go w dalszej kolejności?

Niezbędniki spinningisty – żelazna podstawa ekwipunku

Do łowienia ryb na spinning potrzebujemy przede wszystkim klasycznej triady: wędki, kołowrotka i żyłki. Wędzisko musi być lekkie i poręczne, żeby nie obciążyło niewprawnej ręki, a jednocześnie porządne, wytrzymałe i wykonane z dobrej jakości materiału. Pierwszy kij nie powinien być zbytnio specjalistyczny i dedykowany wyłącznie do jednej techniki czy połowu konkretnego gatunku; lepiej sprawdzą się kije uniwersalne, które dadzą początkującym duże pole do manewru. Oczywiście weź pod uwagę, jakie mniej więcej ryby zamierzasz łowić – do połowu okoni przyda się czuła szczytówka, a na szczupaki czy sandacze lepiej sprawdzi się mniej delikatne, mocniejsze wędzisko. Lwia część kijów spinningowych posiada długość od 2,4 do 3 m, przy czym początkujący powinni celować w długość ok. 2,7 m – optymalną do połowu i z brzegu, i z łódki. Do łowienia najpopularniejszych gatunków (sandaczy, kleni, okoni, boleni, pstrągów, jazi, szczupaków) na początek wystarczy kij o ciężarze wyrzutu w przedziale 5-25 lub 5-30g.

Pierwszy spinningowy kołowrotek powinien być dobry jakościowo, ale nie bajońsko drogi; najlepiej zainwestować w model z długą szpulą, który nawija żyłkę metoda krzyżową. Przydadzą się minimum dwie dodatkowe szpule, na które będzie można nawijać żyłki o różnych grubościach. Dobrym wyborem będzie kołowrotek z przednim hamulcem, o płynnej pracy i z antypoślizgową rolką pałąka. Co do żyłki – choć modna plecionka może być kusząca, na początku spinningowej drogi lepiej sięgnąć po rozciągliwą, odporną na mróz i tańszą żyłkę. Idealny komplet: wędzisko, kołowrotek i żyłki – zakupisz w atrakcyjnych cenach w wędkarskich sklepach internetowych. Przykładem miejsca z szerokim asortymentem jest Sklepwedkarski.pl, którego sporym atutem jest usprawniona nawigacja po stronie. Możesz przeglądać ofertę, ustawiając preferowaną metodę łowienia, na przykład właśnie spinning; wówczas w odrębnej zakładce wyświetli ci się wyłącznie sprzęt idealny do spinningowania (https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe-43946.html), czyli kije, kołowrotki, przynęty i akcesoria o optymalnych do tego zadania parametrach.

Inne podstawowe elementy wyposażenia

Oprócz żelaznej triady (kija, kołowrotka i żyłek) potrzebujesz jeszcze zróżnicowanych przynęt, przyponów, rozwieracza pyszczka, podbieraka lub jego zamiennika oraz miarki. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentów: karty wędkarskiej, legitymacji PZW i niezbędnych zezwoleń, a także przyrządu do wyjmowania haczyków (np. szczypiec), którego posiadanie nakazuje regulamin. Musisz również zadbać o stosowny ubiór dostosowany do warunków pogodowych – nieprzemakalną, wygodną kurtkę, spodnie i kalosze. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno kamizelka wędkarska, choć rolę kieszeni może przejąć plecak na wyposażenie. Nawet nie próbuj wyruszać nad wodę bez apteczki, szczelnych woreczków foliowych na najcenniejsze rzeczy (aby ochronić je przed zamoczeniem), kombinerek i… papieru toaletowego. Ten ostatni zawsze się przyda! Jeśli wyruszasz na dłuższą wyprawę, koniecznie zabierz ze sobą prowiant.

Zestaw spinningisty – o co uzupełnić wyposażenie?

Z czasem możesz uzupełnić swój ekwipunek o więcej specjalistycznych akcesoriów. W końcu wędkarskie wyprawy trwają często wiele godzin, nierzadko na trudnym terenie, dlatego warto zadbać o to, żeby uciążliwe warunki jak najmniej dawały ci w kość. Jeśli masz fundusze i miejsce, przydadzą ci się również okulary polaryzacyjne, środki przeciw komarom i innym szkodnikom oraz dodatkowe ubranie przeciwdeszczowe. Dobrą inwestycją będzie też lornetka, specjalny wędkarski parasol oraz porządny aparat fotograficzny.