Czyszczenie wentylacji w czasie koronawirusa

Powietrze jest nam niezbędne do życia, jednak również w nim mogą znajdować się szkodliwe dla nas mikroelementy kurz, bakterie, a także wirusy. Aby zadbać o higienę powietrza w naszych pomieszczeniach niezbędny jest stały przepływ gazów z wykorzystaniem odpowiedniej wentylacji. Wilgotne, ciepłe powietrze może stanowić doskonałe warunki do przetrwania między innymi koronawirusa. Z tego względu warto pomyśleć o profesjonalnym czyszczeniu wentylacji w połączeniu z dezynfekcją, co podniesie poziom naszego bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że czyste i świeże powietrze pozbawione szkodliwych bakterii czy wirusów jest istotne nie tylko w czasie pandemii koronowirusa, lecz przez cały czas. Również kurz czy wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze drogi oddechowe, a także powstawanie alergii. Wentylacja powinna czyszczona regularnie, jeśli chcemy zapewnić sobie i naszym pracownikom optymalne warunki do pracy. Z tego względu należy regularnie przeprowadzać kontrolę jakości powietrza, jak i czyszczenie wentylacji i dezynfekcję. Warto więc postawić na wybór firmy, która będzie w stanie przeprowadzić wspomnianą usługę w sposób profesjonalny i szybki.

Wentylacja – czym właściwie jest?

Wentylacja towarzyszy nam właściwie od początku cywilizacji, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Każde pomieszczenie, w którym przebywamy przez dłuższy czas powinno mieć dostęp do świeżego, chłodnego powietrza. W innym przypadku zaczynamy czuć się słabiej i spada nasza koncentracja. Zatęchłe, wilgotne i ciepłe powietrze może prowadzić do wielu chorób górnych dróg oddechowych. Aby tego uniknąć ludzie od wieków drążą tunele w murach, których zadaniem jest wymiana gazowa, czyli pozbycie się zużytego powietrza i dostarczenie świeżego.

W prostych wentylacjach odbywa się to z pomocą grawitacji w naturalny sposób. W przypadku powierzchni o sporych gabarytach niezbędne jest jednak użycie dodatkowe siły. Mówimy wtedy o wentylacji mechanicznej, która umożliwia wymianę powietrza na znacznie większą skalę niezależnie od warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego, z jaką wentylacją mamy do czynienia, zawsze ulega ona ostatecznie różnego rodzaju zabrudzeniom. Jeśli będziemy unikać czyszczenia wentylacji może stać się ona nie tylko groźna dla naszego zdrowie ze względu na szkodliwe mikroorganizmy i wirusy, ale może również przestać być drożna.

VIRUSOLVE+ – usunięcie wirusów z wentylacji

Aby kanały wentylacji były sprawne i drożne konieczne jest ich regularne czyszczenie. Najpierw jednak konieczne jest rozpoczęcie od inspekcji wentylacji. Zazwyczaj wykonuje się ją raz w roku, jednak w przypadku szczególnie intensywnych zabrudzeń warto ją zlecać nawet 2 razy do roku. Po inspekcji możliwe jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych z wykorzystaniem mechanicznych szczotek lub wody i pary pod wysokim ciśnieniem.

Jeśli jednak zależy nam na usunięciu również szkodliwych wirusów czy bakterii należy zastosować również dezynfekcję. Warto w tym przypadku postawić na firmę, która posiada odpowiedniej klasy sprzęt, który umożliwi zbadanie jakości powietrza i dobranie odpowiednich środków chemicznych, które kompleksowo pozwolą pozbyć się wszelkich szkodliwych substancji, bakterii czy wirusów. Taką firmę jest między innymi firma Brawent, która na co dzień stosuje wysokiej klasy środek dezynfekcyjny, który umożliwia usunięcie z wentylacji między innymi koronawirusa.

Środek, o którym mowa to preparat sporobójczy o nazwie VIRUSOLVE+. Jest on stosowany między innymi przy czyszczeniu sprzętów i powierzchni medycznych. Z jego użyciem możliwe jest wyeliminowanie wszystkich sporów bakteryjnych, prątków, bakterii czy grzybów. Jest on ponadto bardzo skuteczny przy usuwaniu pleśni, a także wirusów MRSA, HBV, HCV, HIV. Dowiedziono również, że jest skuteczny przy usuwaniu wirusów z grupy SARS, do których należy SARS- COV 2 wywołujący chorobę CoVid 19. Więcej o czyszczeniu w dobie koronawirusa przeczytasz na stronie https://brawent.pl/dezynfekcja-wentylacji-bezpieczny-i-zdrowy-oddech/

Jest to produkt zarówno bardzo skuteczny, jak i bezpieczny dla zdrowia człowieka, ponieważ nie zawiera chloru, aldehydów, kwasu nadoctowego, a ponadto nie wydziela szkodliwych oparów i nie niszczy powierzchni. Jest on stosowany przez profesjonalne firmy, zajmujące się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych w przypadku szczególnie uciążliwych zanieczyszczeń powietrza w wentylacji.

Czyszczenie i dezynfekcja wentylacji – na czym polegają?

Jak już wspomnieliśmy najpierw kanały wentylacyjne należy poddać inspekcji. W tym celu wykorzystywane są roboty z zamontowanymi kamerami. Dostarczony obraz służy dobraniu metody czyszczenia. W prostych przypadkach wykorzystywana jest metoda sucha, która wykorzystuje mechaniczne szczotki. Jeśli mamy do czynienia z większym zabrudzeniem wykorzystywana jest woda pod wysokim ciśnieniem i środki chemiczny.

Aby przeprowadzić dezynfekcję należy najpierw zbadać jakość powietrza i wykryć, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Następnie wentylacja jest zamgławiana za pomocą odpowiedniego środka chemicznego. Po uruchomieniu jednostki centralnej kanały wentylacyjne wypełniają się wspomnianym środkiem, a wirusy i bakterie zostają usunięte.

Należy pamiętać, że czyste powietrze podnosi gwarancje bezpieczeństwa twoich pracowników. Aby było to możliwe warto stawiać na profesjonalne firmy, zajmujące się czyszczeniem wentylacji jak firma Brawent.