Jaki styl wnętrza wybrać do swojego mieszkania?
Wystrój wnętrza zależy od indywidualnych preferencji każdego właściciela i może nie raz odbiegać od ideału co poniektórym lokatorom, jednak większość osób ceni sobie miłe dla oka kolory i odpowiedzialne gospodarowanie przestrzenią. W tym wpisie powiemy sobie w jaki sposób tak zaaranżować mieszkanie, lub dom aby wzbudzało ono od razu pozytywne emocje zarówno u nas jak i gości. Pierwszym etapem na drodze do pięknego mieszkania jest samo pomieszczenie, w którego skład wchodzi podłoga, ściany, sufit, oświetlenie, elementy grzewcze. Całość „trwałych” elementów mieszkania powinna być jak najbardziej uniwersalna, aby nie „gryzła” się z innymi elementami wnętrza w momencie przemeblowania. Dla dużych i słabo oświetlonych pokoi dobrze jest wybrać jasne i żywe kolory, które zaraz po wejściu będą dawały nam zastrzyk pozytywnej energii. Podłoga jest elementem, który raczej wybiera się na lata dlatego też nie trzeba na niej oszczędzać i lepiej wybrać opcje droższe będące zarazem bardziej wytrzymałe. W przypadku podłóg unikać należy bardzo ciemnych kolorów ponieważ przytłaczają i sprawiają że nawet bardzo jasne pomieszczenie maleje w oczach.
Elementy ruchome wnętrza… jak dobrać?
Powiedzieliśmy sobie już o stałych elementach wnętrz, najwyższy czas poruszyć temat ruchomych elementów wnętrza tj. mebli, lamp, dywanów itd. .Dobór elementów ruchomych powinien odbywać się pod kątem do elementów stałych i to one powinny być wyznacznikiem tego co kupimy. Meble powinny przede wszystkim łączyć się kolorystycznie z innymi elementami mieszkania dzięki czemu będą w oczach gości stanowiły jego integralną całość, tak jak ma to miejsce w przypadku katalogów sklepów meblowych. Zakup powinien również uwzględniać wielkość danego pomieszczenia dzięki czemu będziemy posiadali wiedzę jak wiele przestrzeni użytkowej zostawiamy sobie w danym pokoju. Zbyt wolna przestrzeń może sprawiać wrażenie pustki, zbyt mała może obciążać każdego kto wejdzie. Aby nie przesadzić w jedną ani w drugą stronę najlepiej jest dobrać stosunek 3 do 6, czyli 30% powierzchni zostawiamy wolną a 60 % możemy zagospodarować. Stosując takiego typu podejście mieszkanie staje się ciepłe, daje możliwość wykazania się inwencją w zarządzaniu przestrzenią, oraz nie krępuje ruchów.
Minimalizm, czy burza myśli? Jaką koncepcje wystroju mieszkania wybrać?
Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju koncepcji traktujących jak powinno być zagospodarowane mieszkanie, jednak którą wybrać. Istnieją dwie główne koncepcje jedna odnosi się do minimalizmu w którym główna rolę odgrywają proste jednolite barwy, oraz mało wyszukane i bardzo praktyczne elementy umeblowania. W tym stylu najlepiej będą odnajdywali się ludzie, którzy pracują w domu i niezbędnym dla ich pracy jest skupienie. Kolejną koncepcją wystroju jest tzw „burza myśli” obrazująca nazwa sama nasuwa wyjaśnienie wyglądu takiego mieszkania. Paleta wielu kolorów jednak nie gryzących się skomponowana razem z dużą ilością detali takich jak kwiaty, ozdoby obrazy sprawiające że pomieszczenie może intrygować. Wybór konkretnego wystroju zależy od charakteru właściciela i konkretnego przeznaczenia pomieszczenia.