Odpowiednie żywienie dziecka ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz odpowiedni rozwój. Nic więc dziwnego, jeżeli rodzice zaczynają się martwić, gdy ich dziecko nie jada porządnych posiłków i zostawia niemal pełny talerz, odchodząc od stołu z kwaśną miną. Jeśli problem pojawia się częściej niż kilka razy w miesiącu, z pewnością nie należałoby go bagatelizować. Równie ważna jest jednak także próba zrozumienia bieżących potrzeb naszej pociechy. Jeżeli mimo braku apetytu dziecko chętnie przystępuje do zabawy z rówieśnikami, spędza czas aktywnie i spokojnie śpi, nie ma zbyt wielu powodów do obaw.
Jak komponować domowe posiłki
Kiedy zdarzy się, że dziecko pomija pewne składniki podanego obiadu, nie należy martwić się na zapas. Prawdopodobnie jego organizm pomija dawki składników, których nie potrzebuje, wybierając tylko te niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nawet dorośli nie zawsze mają ochotę na spożywanie obfitego obiadu lub też kolacji, zwłaszcza gdy posiłki w ciągu całego tygodnia składają się z identycznych produktów, jak ciężkie i tłuste mięsa czy też pozostałe dania bogate w niezdrowe tłuszcze oraz cukry. Warto mieć na uwadze, że dieta w tradycyjnych polskich domach często pozostawia bardzo wiele do życzenia, ponieważ obfituje w zbyt małą ilość warzyw i owoców, które zapewniają porządną dawkę cennych minerałów. Należy więc pamiętać o tym, by posiłki podawane dziecku nie były monotonne. Dzieci są dość ruchliwe i nie przepadają za zastojem, nawet w kuchni i na swoich talerzach.
Zachowywanie umiaru i pozytywne podejście do dziecka
Warto pamiętać, aby za żadne skarby nie porównywać wielkości posiłku nakładanego przez dorosłego z porcją odpowiednią dla dzieci. Zapotrzebowanie kaloryczne dla małego dziecka jest niemal o połowę niższe od zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego. Warto o tym pamiętać i nie zmuszać niepotrzebnie swojej pociechy do spożywania ilości, jakiej nie byłaby w stanie przetrawić w swoim żołądku. Największym błędem rodziców, chcących zwalczyć brak apetytu u dzieci, jest, naturalnie, zmuszanie ich do jedzenia.
Podawanie racjonalnych argumentów
Pod żadnym pozorem nie wolno nakazywać dziecku, ile dokładnie powinno zjeść ani, tym bardziej, straszyć, posługując się w tym celu obiegowymi legendami, które głoszą, że jeśli nie zje całego posiłku, przyjdzie po nie stara czarownica, aby je porwać z domu. Przekonując dziecko do zmiany nawyków żywieniowych, warto znaleźć taki argument, by jak najlepiej do niego przemówił.
Wizyta u lekarza
Jeżeli jednak brak łaknienia będzie się utrzymywał dłużej niż przez około trzy dni, a waga dziecka spadnie, warto wybrać się na wizytę do pediatry. Nigdy nie wolno podawać żadnych środków poprawiających łaknienie bez porozumienia z lekarzem specjalistą.