Dachówka ceramiczna i blachodachówka

Blachodachówka – jej wady i zalety

W naszym kraju najczęściej kryje się dachy dachówką ceramiczną ze szkliwem lub blachodachówką. Każde z tych rozwiązań jest dostatecznie trwałe, choć w przypadku blachy trzeba uważać by nie zarysować powierzchni malowanej, bo powierzchnia ta jest galwanizowana, a następnie malowana i to po tym gdy już prasa hydrauliczna odciśnie na niej wzór prawdziwej dachówki. Taka kolejność procesu produkcyjnego sprawia że blacha tego typu, czyli blacha która fakturą udaje dachówkę może leżeć na dachu przez ponad dwie dekady, jeśli jej powierzchnia nie zostanie uszkodzona w jakiś sposób podczas wykładania na dachu. Kluczowe znaczenie ma też i to, że taką blachodachówkę szybciej wykłada się od nowoczesnej dachówki ceramicznej i czasami jest ona tańsza od wielu typów dachówek. Wielu nabywa blachę także dlatego, że z przyzwyczajenia myśli, że ta właśnie opcja jest tańszą od dachówki betonowej lub ceramicznej. No ale cena tego typu dachu zależy od aktualnej ceny stali i jeśli wykłada się blachodachówkę która dopiero co opuściła fabrykę to raczej nie ma co myśleć o niskiej cenie, bo jeśli akurat wtedy cena stali jest wysoka, to jest dość drogo. Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek w którym to kupi się blachę z poprzedniego sezonu i to z promocji, ale taka opcja to nie zawsze wystarczająca ilość jeśli chodzi o metry.

Dachówka ceramiczna – to co warto wiedzieć

Zdecydowanie wyżej od każdej blaszanej opcji każdy z nas stawia dachówkę ceramiczną, ale ona też podzielona jest na klasy jeśli chodzi o jakość i w przypadku nieco gorszych wyrobów jest  taniej, ale w ich przypadku problemy zaczynają się podczas wykładania, czyli nie wykłada się jej zbyt dobrze. Dlatego lepiej nabyć tą tańszą markę i lepszą klasę, niż gorszy produkt lepszej marki, bo tego typu wybór to znacznie mniej problemów z wykładaniem i dodatkowo też ponad dwie dekady spokoju o to co będzie dalej. W przypadku dachówki ceramicznej ogromne znaczenie ma też podwójny zamek, bo tego typu dachówkę układa się od dołu do góry i co najważniejsze trzyma ona bardzo dobrze i to zwłaszcza wtedy gdy wieje, czyli jest to opcja ciężka, ładna i co najważniejsza powszechnie uważa się ją za lepszą. Dlatego wielu chce mieć dachówkę ceramiczną zamiast dachówki betonowej i opcji blaszanych.

Co powinno być pod dachówką

No ale poza typem pokrycia dachu ogromne znaczenie ma też i to co znajduje się pod blachą lub dachówką. Dość często jest to papa, ale ta opcja nie jest wzorowo wytrzymałą i z czasem niszczą ją warunki atmosferyczne. Dlatego pojawiły się już specjalne nie pękające folie, które lepiej się kładzie na dach i tnie niż papę. Kluczowe znaczenie ma też i to, że opcja tego typu jest znacznie lżejszą od typowej papy, bo typowa rolka papy swoje waży i trudno się z nią chodzi po dachu. No a ta specjalna foliowa membrana jest znacznie lżejsza, jest jej więcej na jednej rolce i jeśli chodzi o cenę to obecnie kosztuje niemal tyle samo co papa w przeliczeniu na metry kwadratowe.