Tanie wykończenie domu – jak zadbać o swój portfel?

Od czego zacząć wykańczanie domu

Mamy dom w stanie surowym, pod dachem, więc jeśli budujemy ze środków własnych, mamy znośne warunki mieszkaniowe i nie musimy przeprowadzać się jak najszybciej do nowego domu, możemy pozwolić sobie na odpoczynek po wyczerpującego procesu zakończonego zatknięciem wiechy na najwyższym punkcie dachu i ewentualnie razem z tym odpoczynkiem rozpocząć myślenie, jak, za ile, z kim lub kim, w jakim stylu, z jakimi głównymi docelowymi funkcjami po zakończeniu, jak ogrzewany (coraz częściej chłodzony), jak oświetlany, sprzątany (centralny odkurzacz) zabawiany (okablowanie elektroniczne) i jak chroniony ma być nasz dom. Wszystkie te kwestie są bardzo łatwe do rozwiązania, jeśli mamy kasy tyle, że możemy usiąść w fotelu i kazać sobie przedstawiać kolejnym oferentom kolejne propozycje, by je potem zebrać razem i podjąć ostateczne decyzje. Regułą jest jednak, że pieniędzy nie wystarczy na wszystko, co chcielibyśmy mieć, więc warto skupić się na podstawowych dla wykończenia i koniecznych dla podstawowych funkcjonalności domu, czyli

Ogrzewanie, stolarka wewnętrzna, rodzaj wykończenia ścian, wykończenie stropów i podłóg, ilość i rozmieszczenie źródeł prądu.

To dla normalnego funkcjonowania w nowym domu są rzeczy niezbędne. Inne mogą ewentualnie poczekać, bo ich instalacja nie wymaga remontu w nowym domu. Najwygodniejsze i z wielu względów najkorzystniejsze jest ogrzewanie gazowe. Tam, gdzie nie ma sieci zbiornik załatwia sprawę, Najtańsze jest grzanie węglem, ale wydarzenia ostatnich miesięcy sugerują, że prawdopodobnie będzie w jakimś zakresie zakazane. Ogrzewanie olejem, mazutem i elektrycznością jest droższe, ale każde z tych rozwiązań ma swoje ewidentne zalety. Podłogi najlepiej wykonać w technologii umożliwiającej  bezpieczne i łatwe położenie na nich jak najliczniejszych rodzajów powierzchni końcowych (od wykładziny dywanowej po parkiet). Stropy i ściany najczęściej uzyskują wykończenia gładzią gipsową, chociaż inne sposoby, o ile nie wymagają specjalnych przygotowań, też są popularne. Ilość i rozmieszczenie źródeł prądu mają spore znaczenie dla poprawnej funkcjonalności pomieszczeń, choć po jakimś czasie i tak się okazuje, że zaplanowany wystrój wnętrz, czyli meble i ich lokalizacja, wymagają korekt, czasem znacznych.

Koniec przygotowań

i pytań od czego zacząć budowę domu mamy na tym etapie za sobą. Pozostaje tylko do podsumowania ilość pieniędzy jakie nam pozostały na koncie i zastanowienie się, jak niedobory uzupełnić, bo wykończenie domu tak, by stał się przytulnym, wygodnym miejscem, do którego chętnie się wraca kosztuje sporo. Możemy być pewni, że bez względu na to, jak prowadzona była inwestycja – jeden wykonawca, kilka ekip, pojedynczy fachowcy, czy inne kombinacje – budowę domu należy zacząć od zgromadzenia pieniędzy na nią.