Dogrzewanie pokojów – jakie grzejniki wybrać?

Gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, w domowych przestrzeniach niejednokrotnie robi się chłodno i nieprzyjemnie. Co wówczas można zrobić, by znów zaczęło być przytulnie i przyjemnie? Warto zadbać o dogrzanie wnętrz. Do dogrzewania pomieszczeń domowych wykorzystuje się rozmaite urządzenia grzewcze. O czym warto pamiętać, jeśli chce się stworzyć komfortowe warunki cieplne we wnętrzach? O tym napiszemy poniżej.

Jaka jest optymalna temperatura w domu?

Niemal w każdym domu instalacja grzewcza jest szczególnie ważna. W naszym klimacie trudno bowiem wyobrazić sobie nieogrzewane przestrzenie do życia. Dlaczego zatem zdarza się, że w pomieszczeniach mieszkalnych jest chłodno i nieprzyjemnie?

Odpowiednia temperatura w domu to oczywiście kwestia mocno indywidualna. Szacuje się jednak, że zazwyczaj ustawia się ogrzewanie na ok. 18-20 stopni Celsjusza w większości pomieszczeń. Wyższa temperatura (ok. 24 stopni) przyda się natomiast w łazience, gdzie odczucie chłodu bywa szczególnie przejmujące, zwłaszcza tuż po wyjściu spod prysznica.

Dlaczego w domowych wnętrzach jest chłodno?

Przyczyny braku komfortu cieplnego we wnętrzach bywają zróżnicowane. Najczęściej zdarzają się oczywiście awarie głównej instalacji grzewczych lub wykorzystanie urządzeń o niewystarczającej wydajności.

Niekiedy problemem jest nagła zmiana temperatury na zewnątrz, która zaskakuje domowników. Jeśli korzystają z ogrzewania miejskiego, wówczas nie mogą liczyć na przyjemne ciepło, płynące z kaloryferów. Niekiedy też po prostu nie opłaca się uruchamiać całego systemu grzewczego na jeden, dwa dni, ze względu na wysokie koszty.

Zbyt niska temperatura w domowych pomieszczeniach bywa również związana z niewystarczającą termoizolacją ścian oraz nieszczelnymi oknami, przez które ucieka nawet do 30% ciepła. Prowadzi to do solidnych strat, wysokich rachunków za ogrzewanie oraz dyskomfortu mieszkańców. W tym przypadku niezbędna może się okazać wymiana okien i drzwi lub docieplenie ścian.

Wsparcie dla głównego systemu – grzejniki do domowych wnętrz

Warunki termiczne można jednak łatwo poprawić, wykorzystując niewielkie i praktyczne urządzenia grzewcze. Szeroki wybór takich produktów jest dostępny choćby na stronie: https://econovli.pl.

Najwygodniejszym rozwiązaniem wydają się grzejniki elektryczne, a zwłaszcza termowentylatory. Są to produkty o zróżnicowanej wielkości i mocy, w których oprócz modułu grzewczego występuje wentylator, który sprawnie rozprowadza ogrzane powietrze po pomieszczeniu. Dzięki temu można szybko i sprawnie podnieść temperaturę w całym pomieszczeniu, bez nadmiernych wydatków.

Inną opcją są praktyczne promienniki ciepła. Działają one w oparciu o promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza we wnętrzu, a tylko ciała stałe znajdujące się na drodze fal. Pozwala to na szybkie, ukierunkowane podniesienie temperatury we wnętrzu.

Oprócz wymienionych rozwiązań występują również inne urządzenia grzewcze. Dużą popularnością cieszą się grzejniki olejowe, w których zamiast wody krąży gorąca, oleista substancja, która znacznie dłużej oddaje ciepło. Niektórzy decydują się natomiast na użycie promienników gazowych. To świetna opcja na taras lub do pomieszczeń, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Dodatkowe wsparcie systemu grzewczego

Grzejniki przenośne to idealny sposób na to, by dogrzać domowe wnętrza lub przydomową przestrzeń. Dzięki nim zawsze można cieszyć się przyjemnym ciepłem we własnych czterech ścianach, bez obaw o kaprysy pogody oraz inne niekorzystne okoliczności.