Skąd czerpać energię do biegania? Zalety porannych i wieczornych treningów

Są dni, kiedy zaczynasz biegać i nogi same Cię niosą. Czujesz, że możesz przenosić góry, a po przebiegnięciu zaplanowanej trasy masz ochotę zrobić to raz jeszcze i co najważniejsze wystarcza Ci na to sił. Bywają też momenty, kiedy masz wrażenie, że nie jesteś w stanie podnieść się z fotela, a przejście (nie mówiąc już o bieganiu) nawet krótkiego dystansu jest niezwykłym wyzwaniem. W pierwszym przypadku energia Cię rozpiera, w drugim Ci jej brak. Lecz czym jest ta energia i skąd ją czerpać?

Energia do biegania- co wpływa na to, że nam się chce.

Energia do biegania, to z jednej strony odpowiednie przygotowanie organizmu, a z drugiej bliżej nieokreślona siła, która sprawia, że po prostu nam się chce działać. Jeśli chcemy, aby nasz trening był efektywny, należy zadbać o odpowiednią dietę- regularne posiłki, składające się z nisko przetworzonych, bogatych w składniki odżywcze produktów, spożywane w 2-3 godzinnych odstępach czasu, zapewnią organizmowi stały dopływ energii. Należy pamiętać o odpowiedniej kaloryczności posiłków. Zbyt mało kilokalorii w przygotowywanym jedzeniu, sprawi, że nasz organizm nie będzie miał siły na aktywność fizyczną. Dodatkowo pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu o odpoczynku. Tak przygotowani powinniśmy mieć siłę na działanie. A Co jeśli mimo dbałości o dietę, nawadnianie i odpoczynek nadal nie mamy energii do biegania?

Znajdź swoją porę dnia na trening.

Zastanów się kiedy najlepiej Ci się ćwiczy? O jakiej porze dnia aktywność fizyczna przychodzi Ci łatwo, a kiedy sprawia największą trudność. Każdy z nas ma swój biologiczny, naturalny rytm dnia. Jedni należą do tak zwanych „rannych ptaszków”, inni są „nocnymi markami”. Jeśli zaczynamy trening w porze dnia, w której nasz organizm potrzebuje odpoczynku, wówczas ciężej nam będzie zmobilizować się do działania. Zarówno trening poranny jak i wieczorny ma swoje zalety. Zastanów się która pora dnia jest odpowiedniejsza dla Ciebie:

  • trening poranny- jeśli nie masz problemów ze wstawaniem, wybierz tę porę dnia. Dzięki porannemu bieganiu nabierzesz siły na cały dzień, poprawi Ci się humor, więc łatwiej będzie sprostać trudom codziennej pracy. Ponadto systematyczne ćwiczenie rano wejdzie Ci w nawyk i istnieje małe prawdopodobieństwo, że coś przeszkodzi Ci w treningowych planach.
  • trening wieczorny- idealny dla osób chodzących późno spać. Wieczorna aktywność sprawi, że zresetujesz umysł po codziennych zajęciach, wyciszysz się. Trening dobrze wpływa na obniżenie poziomu stresu dzięki czemu, twój sen po takiej aktywności będzie spokojniejszy i efektywniejszy. To też dobra pora na trenowanie w grupie.

„Dostosuj trening do swojego rytmu dnia, a z całą pewnością będziesz miał więcej energii do działania” – zaznacza Wojciech Izbicki z ekipy Nessi.