Infekcje intymne? Pozbądź się ich naturalnie

Infekcje intymne mogą pojawić się niezapowiedzianie w każdym momencie. Oczywiście każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Czasami jednak na wizytę trzeba chwilę poczekać, a objawy potrafią być dokuczliwe. Czy istnieją specyfiki działające łagodząco i naturalnie przy infekcjach intymnych?

Początek infekcji intymnej – jak zahamować jej rozwój?
Przyczyną infekcji intymnych najczęściej jest zaburzenie kwaśnego pH, co skutkuje uporczywym swędzeniem, upławami, a czasami nawet bólem. Powód może leżeć w używaniu zwykłego żelu zamiast płynu do higieny intymnej lub noszeniu nieodpowiedniej bielizny – majtki uszyte ze sztucznej tkaniny oraz obcisłe spodnie mogą być przyczyną nieprzyjemności. Podobnie wizyta na basenie czy seks mogą, chociaż nie muszą, być katalizatorem infekcji intymnej. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Czasami jest to jednak niemożliwe w trybie natychmiastowym, dlatego warto rozpocząć walkę z infekcją w sposób naturalny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę. Zwiększona ilość wody i pokarmy bogate w witaminę C powinny pojawić się częściej w menu, podobnie naturalne probiotyki takie jak jogurty i kefiry, czyli te, które zawierają kwas mlekowy. Pomóc może również kąpiel z dodatkiem nagietka lekarskiego.

Działania z zewnątrz na infekcje intymne
Podczas infekcji intymnej na pewno pomoże zmiana przyzwyczajeń – bawełniana bielizna, mniej obcisłych ubrań, odpowiedni płyn do higieny, osobny ręcznik do okolic intymnych to podstawa. Przy bardziej zaawansowanych infekcjach pomogą również probiotyki, takie jak Invag (dostępny na invag.pl oraz w aptekach, bez recepty). Doraźne kuracje pomoże dobrać także lekarz specjalista, najczęściej po odpowiednim badaniu. Innego leczenia wymaga bowiem infekcja grzybiczna, a innego zakażenia typu bakteryjnego, wymagające leczenia antybiotykami.

Naturalne sposoby pomogą tylko zahamować początkowe objawy oraz załagodzą chorobę podczas oczekiwania na wizytę lekarską. Określenie, czy dana infekcja jest bakteryjna, czy wirusowa leży jednak po stronie lekarza i to on dobiera odpowiednią kurację.