Bandaże elastyczne: jak z nich korzystać?

sklep salva (4).jpg

W sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje bandaży, a wśród nich można wyszczególnić bandaże elastyczne. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ich temat, a także dowiedzieć się, jak z nich korzystać na co dzień.

Czym jest bandaż elastyczny?

Bandaże elastyczne to dość popularny rodzaj opatrunków, z których można korzystać na różne sposoby. Przede wszystkim ten typ bandaża wykorzystywany jest do usztywniania różnych części ciała, a w szczególności kończyn dolnych i górnych oraz palców. Jednak bandaże elastyczne doskonale sprawdzają się także do tamowania krwawienia i z powodzeniem można je używać jako opaski uciskowe. Bandaż elastyczny może być wykorzystywany również jako opatrunek odciążający. Przydaje się także do mocowania innych rodzajów opatrunków. Poszczególne typy bandaży różnią się między sobą rozciągliwością, która może być zarówno wysoka, jak i niska. Powinno się ją dostosować do rodzaju rany lub kontuzji, a także specyfiki tworzonego opatrunku.

Jak bandażować rany?

Wiele osób zastanawia się, jak w prawidłowy sposób powinno się bandażować rany. W pierwszej kolejności miejsce zranienia powinno się dokładnie oczyścić. Wskazane jest użycie środka przeznaczonego do dezynfekcji ran, jeśli jest on oczywiście dostępny w danym momencie. Po odpowiednim oczyszczeniu oraz zastosowaniu środka dezynfekującego możliwe jest przejście do założenia opatrunku. W przypadku występowania większego krwawienia zalecane jest założenie dodatkowego opatrunku oraz zabandażowanie go z wykorzystaniem bandaża elastycznego. Podczas opatrywania ran można korzystać z różnych technik bandażowania. Wśród nich można wymienić przede wszystkim bandażowanie koliste, którego używa się najczęściej.

Podstawowe zasady bandażowania

Podczas bandażowania ran warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim powinno się w odpowiedni sposób dostosować szerokość, rodzaj oraz liczbę bandaży do opatrywanej części ciała. W trakcie bandażowania powinno się na bieżąco sprawdzać stabilność opatrunku, a także fakt, czy nie jest zakładany zbyt ciasno. Podczas bandażowania warto również zadbać o komfort osoby poszkodowanej oraz zapewnić jej wygodną pozycję w trakcie opatrywania ran. Opatrunek powinien zostać założony w sposób dokładny i staranny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bandaże elastyczne.