Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?

Sposobów, by dostać się do obranej przez nas destynacji, jest zazwyczaj co najmniej kilka. Możemy to zrobić za pomocą autostopu, własnego samochodu, komunikacji publicznej, pociągu czy samolotu. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są jednak własne 4 koła. Niedługo zacznie się sezon na wycieczki i być może też tobie przyda się mały poradnik jak przygotować samochód do podróży. Czemu trzeba sprawdzić wycieraczki samochodowe? Czy warto wybrać się do mechanika? O tym w poniższym artykule.

Mechanik – tak czy nie?

Zazwyczaj przed dłuższą podróżą, np. na wakacje do innego kraju, dobrze jest wykonać profesjonalny przegląd w warsztacie. Może to nas uchronić przed awarią poza granicami Polski – wówczas, nawet mimo wykupionego ubezpieczenia, koszty naprawy mogą być bardzo wysokie, a dodatkowo mamy zepsuty wyjazd. Niektórzy zapytają się – po co mi przegląd, skoro dopiero co wykonałem badania w stacji kontroli pojazdów. Niestety, nie są one wystarczająco dokładne – dobrze jest odwiedzić dodatkowo zaufanego mechanika. Sprawdzić warto układ hamulcowy, amortyzatory, zawieszenie, układ elektryczny, klimatyzację czy silnik. Oczywiście, jeżeli wyjdą jakieś usterki, to od razu przystąpmy do ich naprawy. Zwiększy to nasze szanse na brak niechcianych przygód. Nie będziemy narażać się na niepotrzebny stres, który szczególnie mocno towarzyszy nam konieczności załatwiania czegoś za granicą – bo nawet fakt, że my znamy język angielski, nie musi oznaczać, że tamtejszy mechanik będzie się nim posługiwał. Na przykład na Bałkanach, które są częstym celem wakacyjnym Polaków, porozumienie z miejscowymi oznacza nierzadko konieczność włączenia gestykulacji.

Co wymienić?

Przed taką podróżą na pewno dobrze jest wymienić opony na letnie (jeżeli wybieramy się w cieplejsze dni na tripa). Może się to wydawać absurdalną poradą, ale niestety wielu kierowców jeździ na „zimówkach” przez cały rok. A należy wiedzieć, że latem droga hamowania na zimowych oponach jest o wiele dłuższa, niż na letnich. Warto to mieć na uwadze.

Ponadto należy sprawdzić stan płynów: hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego oraz płynu do spryskiwaczy. W razie potrzeby należy je uzupełnić. Te dwa ostatnie ponadto warto zapakować na zapas. Może się okazać, że samochód będzie zużywał ich dużo na trasie (aczkolwiek powinniśmy znać już swoje auto na tyle, by ocenić, czy nam oleju wystarczy). Natomiast płyn do spryskiwaczy zużywa się bardzo szybko, szczególnie na autostradach oraz na południu Europy (to tereny suche, gdzie na samochodzie osiada mnóstwo pyłów). Z tym powiązane są również wycieraczki samochodowe – nie myślimy o nich zbyt wiele, jednak przed wyjazdem przyjrzyjmy się im dokładnie. Być może będą wymagały wymiany – warto, by nas nic nie rozpraszało, kiedy np. będziemy chcieli znaleźć zjazd na autostradzie. A bądźmy szczerzy – zużyte i źle pracujące wycieraczki samochodowe potrafią mocno utrudnić jazdę. Jeżeli chodzi nam o szybkie i sprawne dobranie sprawdzonych wycieraczek, to zaglądnijmy na tą stronę https://www.valeoservice.pl/pl.  Sprawdźmy również czy klimatyzacja działa oraz czy czynnik chłodniczy jest uzupełniony – nie ma nic gorszego, niż jazda w trzydziestostopniowym upale.

Czy to wyjazd wakacyjny, czy podróż w celach służbowych czy zdrowotnych – najlepiej, by nic nas nie zaskoczyło. Tym bardziej jakaś awaria. Nie żałujmy więc czasu ani pieniędzy i zadbajmy jak możemy o pojazd, dzięki któremu dojedziemy do celu. Potencjalne oszczędności mogą nas potem słono kosztować.