Drewniane wiązary kratowe to rodzaj specjalnej więźby dachowej, która cieszy się coraz większą popularnością w konstrukcji dachów zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków użytkowych. Wyprodukowane są z użyciem nowoczesnych technologii z wysokiej jakości drewna, dlatego stanowią główny element konstrukcji dachu o bardzo dużej rozpiętości i decydują o jego wytrzymałości na czynniki zewnętrzne.
Czym są drewniane wiązary kratowe?
Drewniane wiązary kratowe (obok więźby krokwiowej, krokwiowo-jętkowej czy płatwiowo-kleszczowej) to podstawowy element konstrukcyjny dachów. Zbudowane są z kilku krawędziaków tworzących połączone ze sobą trójkąty, które następnie tworzą dolne i górne pasy zespolone słupkami i krzyżulcami. Niekiedy dodatkowo łączy się je stalowymi płytkami kolczastymi. Taka niezwykle solidna budowa sprawia, że ten rodzaj więźby najczęściej stosuje się do budowy dachów, których rozpiętość sięga nawet 30 m. W związku z tym, że drewniane wiązary kratowe składają się z wielu elementów montuje się je nie na terenie budowy, ale w fabrykach za pomocą maszyn sterowanych cyfrowo oraz pod nadzorem wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Takie wiązary kratowe prefabrykowane przywożone są następnie na plac budowy, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle szybki i łatwy.
Jakie zalety posiadają drewniane wiązary dachowe?
Drewniane wiązary kratowe to przede wszystkim wyjątkowo wytrzymałe konstrukcje, które umożliwiają budowę solidnych i bezpiecznych dachów. Wykonane są z drewna najwyższej jakości, które posiada właściwości o wiele bardziej cenione w budownictwie niż żelbeton czy stal. Z jednej strony drewno cechuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie pod własnym ciężarem, z drugiej, materiał ten jest w stu procentach ekologiczny oraz stosunkowo lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji dachów. Drewniane wiązary kratowe zapewniają także wyskoki stopień izolacji cieplnej oraz odpowiednią akustykę. Drewno najczęściej pochodzi z drzew iglastych o niskiej wilgotności i dodatkowo poddawane jest procesom suszenia, które pozwalają osiągnąć mu pożądany stopień wilgotności w granicach do 18 %. Właśnie ten proces sprawia, że drewniane wiązary kratowe stają się ognioodporne oraz pozbawione wszelkich owadów i pleśni. Dlatego też idealnie nadają się do konstrukcji dachów, które posiadają poddasze użytkowe, jak i dachów wielopołaciowych o skomplikowanej budowie. Niezaprzeczalną ich zaletą jest atrakcyjna cena oraz możliwości ich zastosowania zarówno w tradycyjnych domach drewnianych i murowanych, jak i w domach szkieletowych.