Jak możemy płacić telefonem? Metody płatności mobilnych

Płatności mobilne, czyli z wykorzystaniem telefonu komórkowego są obecnie coraz bardziej popularne. Płatności te odbywają się na kilka różnych sposobów – warto zatem zapoznać się z nimi bliżej.

Telefon komórkowy pozwala nam nie tylko na prowadzenie rozmów czy wysyłanie SMS-ów, ale również na przeglądanie internetu, korzystanie z licznych aplikacji, robienie zdjęć czy kręcenie filmów. Obecnie dochodzi do tego jeszcze jedna opcja, a mianowicie płatność telefonem. Możemy ją zrealizować zasadniczo na cztery główne sposoby w zależności od tego, za co chcemy zapłacić.

Płatność z konta bankowego

Pierwsza, prosta w realizacji płatność polega na wykorzystaniu mobilnego konta bankowego. Możemy wykonać z niego przelew na inne konto bankowe albo też na numer telefonu komórkowego, jeśli bank daje nam także opcję. Oprócz tego możemy też płacić z wykorzystaniem BLIK-a, czyli specjalnej usługi skojarzonej z kontem bankowym – zastępuje ona kartę.

Technologia zbliżeniowa NFC

Kolejna metoda polega na zamianie telefonu w kartę płatniczą – to możliwe w modelach wyposażonych w technologię zbliżeniową oznaczoną jako NFC. Oznacza to, że telefonem możemy wtedy płacić zbliżeniowo, tak jak kartami zbliżeniowymi. Uwaga! Taka metoda nie jest dostępna na wszystkie telefony. Nie oferują jej też wszystkie banki.

Naklejka zbliżeniowa

To pewnego rodzaju półśrodek, który polega na naklejeniu na telefonie naklejki zbliżeniowej pełniącej funkcję karty płatniczej. Działa tak samo jak karta, dlatego nie musimy mieć przy sobie portfela, aby płacić za zakupy.

Systemy płatności mobilnych

Możemy też wykorzystać specjalne systemy płatności mobilnych, które obsługują różne typy transakcji. Jednym z systemów tego rodzaju jest mPay, który pozwala na wykonywanie przelewów między użytkownikami, zapłatę za rachunki, kupowanie biletów MPK, zapłatę za parking czy za bilety na wydarzenia sportowe. Płatność odbywa się wtedy z podpiętej pod aplikację karty płatniczej – środki pobierane są z niej po zapłacie, albo możemy płacić z portmonetki wirtualnej, którą doładowujemy przelewem.