Wieczorna kąpiel maluszka to cały rytuał, w którym liczy się zarówno pielęgnacja, jak i czas spędzony z dzieckiem. Ważne jest, aby woda miała odpowiednią temperaturę, maluch nie ślizgał się w wanience, a kosmetyki nie podrażniały jego delikatnej skóry. Jeśli chodzi o tę ostatnią, bardzo duże znaczenie ma również wybór ręcznika kąpielowego. Co oferuje nam rynek i co należy brać pod uwagę dobierając ręcznik dla maluszka?
Najważniejsze parametry
Mały ręcznik jest niewygodny w używaniu, ponadto nie zapewni ciepła dziecku. Mamy zatem pierwszy parametr, na który należy zwracać uwagę, czyli rozmiar ręcznika. Najmłodszym dzieciom polecane są te o wymiarach 80×80 cm. Nieco większe ręczniki – 100×100 cm, mogą być stosowane dla noworodków, ale nie tylko. Ze względu na duży rozmiar posłużą dłuższy czas. Starszym dzieciom, zwykle powyżej 3. roku życia, przydają się już ręczniki o wymiarach 70×140 cm.
Skóra maluszka jest bardzo delikatna w pierwszych latach życia. Łatwo ją podrażnić, nietrudno sprawić, że zacznie się zmagać z odczynami alergicznymi. Jeśli rodzice chcą tego uniknąć, powinni postawić na ręcznik wykonany z naturalnej tkaniny, bez domieszki włókien sztucznych. Najlepiej sprawdza się bawełna. Typ frotte jest niezwykle miękki, zapewnia przy tym ciepło i eliminuje jakiekolwiek ryzyko podrażnień czy uczuleń podczas użytkowania. Takie ręczniki oferuje sklep https://www.wozki-foteliki.pl/.
Kolejny element to typ takiego ręcznika. Najpopularniejsze są duże ręczniki kąpielowe. Najbardziej uniwersalne, służą przez długi czas, poza tym są stosunkowo niedrogie. Alternatywą, która sprawdza się głównie u noworodków, są ręczniki z kapturkami. Po kąpieli można szczelnie otulić dziecko zapobiegając marznięciu, a podczas wycierania ciałka maluszkowi nie jest zimno w główkę. Jeszcze jedna propozycja to poncha, które są wkładane przez głowę. Mogą one stanowić uzupełnienie wyprawki dla dziecka, z którym rodzice planują wybrać się na basen lub na plażę.
Jak dbać o ręcznik dziecka?
Ręcznik dla dziecka przez długi czas zachowa swoją miękkość i chłonność, o ile będzie właściwie użytkowany i pielęgnowany. Chodzi przede wszystkim o to, aby go prać i suszyć zgodnie z zaleceniami producentów. Nie trzeba się martwić o to, że niektóre tkaniny, z jakich wykonane są ręczniki dla maluszków, wymagają prania w niskich temperaturach. Ich właściwości pozwalają na czyszczenie w takich warunkach, gwarantując mimo wszystko odświeżenie i pozbycie się ewentualnych zabrudzeń.
Do prania ręczników dziecięcych nie należy stosować silnych detergentów piorących. Nie poleca się również tych, które mają w swoim składzie dodatkowe substancje zapachowe, ponieważ mogą one podrażnić delikatną skórę dziecka.
Chłonny, miękki, odpowiednio duży, wykonany z naturalnej tkaniny. To najważniejsze cechy, którymi powinien się charakteryzować ręcznik stosowany po kąpieli maluszka. Jeśli dodatkowo posiada ozdobny pompon, grafikę lub ciekawą kolorystykę, wieczorny rytuał uczyni jeszcze przyjemniejszym.