Wszechstronność lokat – o czym warto pamiętać?

Lokaty to w potocznym rozumieniu umieszczanie pewnej kwoty pieniędzy na rachunku w banku, gdzie pozostają przez pewien czas bez możliwości ich wypłacenia, a na koniec umówionego terminu można te pieniądze wraz z zarobionymi przez nie odsetkami wypłacić. Taki jest rzeczywiście najczęstszy przebieg procesu lokowania środków finansowych i różnice polegają zwykle na szczegółach technicznych. Lokaty można z grubsza podzielić na kilka podstawowych kategorii. Oto kilka z nich

Lokaty terminowe

Zakładane na różne terminy. Od kilkusekundowych zawieranych przez superkomputery na ogromne sumy, poprzez lokaty typu 'overnight’, kierowane zwykle do klientów instytucjonalnych, firm, które wolne środki oddają na jedną noc do dyspozycji banku, który następnego dnia rano zwraca lokatę wraz z niewielkim oprocentowaniem za  możliwość  dysponowania nią przez noc. Oprocentowanie jest bardzo małe, ale kwoty na rachunku rozliczeń bieżących bwyają naprawdę duże i tak transakcja obu stronom się opłaca. Klienci indywidualni zwykle lokują swoje pieniądze na czas dłuższy. Najczęściej minimalnym czasem pozostawania lokaty na rachunku bankowym jest miesiąc, rzadziej rok lub inny, indywidualny okres rozrachunkowy. Oprocentowanie jest zmienne i zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest czas nienaruszonego trwania lokaty, wysokość lokaty i sposób jego naliczania. Oprocentowanie na procent składany zwykle jest niższe, choć z definicji bardziej opłacalne. Różne są czasy kapitalizacji, czyli dopisywania procentów do lokat. Im częstsza kapitalizacja, tym większy zysk, którego nie należy przeceniać. Większość lokat, dla zdecydowanej większości klientów tego typu usług ma oprocentowanie i warunki szczegółowe, które zarobek z takich lokat kształtują na poziomie oscylującym wokół stopy inflacji za okres lokowania środków. Inaczej jest w przypadku dużych pieniędzy, które przeważnie idą na:

Lokaty celowe

najczęściej na giełdy. Finansowe i towarowe. Uczestnictwo w obu jest dla zwykłego, nawet bogatego obywatela dowolnego kraju praktycznie bezsensowne. Pominąwszy mikroskopijny margines (doniesienia o 'indywidualnym 'sukcesie na giełdzie’ , podobnie jak szczęściu w kasynie są zwykle przykrywką do innych interesów). Giełda działa jak profesjonalne tylko o wiele rzędów wielkości większe kasyno i odwiedzający je ludzi nie mają żadnych szans. Dzisiaj giełdami finansowymi i towarowymi operacyjnie rządzą superkomputery.

Lokaty w nieruchomości

Tutaj indywidualny 'lokator’ nie jest bez szans. Inwestycje w budynki, ziemię orną, ziemię pod zabudowę i inne nie są pod całkowitą i wyłączną kontrolą gigantów i specjalistów. Zdecydowana większość, ale nie wszystko. Jeśli ktoś ma pieniądze i sporo innych zalet umysłu i charakteru może z powodzeniem próbować.

Najlepsza lokata

To lokata w wiedzę, dzieci, uczucia, siebie, wiarę. Kolejność i intensywność zaangażowania do indywidualnego wyboru.