Zapotrzebowanie na magazyny logistyczne w Polsce stale wzrasta. Dlatego też powstaje coraz więcej firm, które zajmują się kompleksową usługą wynajmu powierzchni służących do składowania i przepływu towarów. Jest to pod wieloma względami inwestycja korzystniejsza dla przedsiębiorców niż budowa magazynów od zera. Czym są parki logistyczne i jak wygląda wynajem hali logistycznych?
Czym są parki logistyczne?
Park logistyczny funkcjonuje w przestrzeni prawnej jako samodzielny podmiot gospodarczy, który posiada doskonałą infrastrukturę oraz jest odpowiednio przystosowany do przechowywania i przemieszczania towarów. W Polsce parki logistyczne powstają w granicach dużych aglomeracji. Dzięki temu gwarantują swobodny dostęp do rozbudowanej sieci dróg i autostrad. Jednak zapotrzebowanie firm z sektora Small Business Unit sprawia, że magazyny logistyczne na wynajem powstają także w mniejszych miastach o kluczowym położeniu geograficznym.
Park logistyczny umożliwia optymalizację wszystkich procesów związanych z logistyką na najwyższym poziomie. Taki ogromny magazyn logistyczny pozwala na przechowywanie towarów, ich przeładunek i swobodny przepływ. Wewnątrz parku magazynowego może znajdować się kilkadziesiąt hal logistycznych o indywidualnie dostosowanej infrastrukturze. Magazyny wewnątrz jednego parku logistycznego często wynajmowane są przez wielu różnych przedsiębiorców, związanych z różnymi branżami.
Magazyn logistyczny – na co zwrócić uwagę przy wynajmie?
Zapotrzebowanie na magazyny logistyczne w ostatnich kilkunastu latach znacznie wzrosło. Wszystko to głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi branży e-commerce. W halach logistycznych można przechowywać różnorodne towary, nie tylko sprzęt elektroniczny czy odzież, ale także produkty spożywcze, artykuły chemiczne i leki czy nawet materiały niebezpieczne. Odpowiedni wybór parku logistycznego pozwala obniżyć koszty związane z transportem towarów nawet o 1/3 w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa.
Szukając magazynu logistycznego na wynajem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację. Ważne jest, czy park logistyczny posiada swobodny dostęp do infrastruktury drogowej oraz położony jest w miejscu wartościowym z punktu widzenia logistyki. Ważne jest, czy hala logistyczna cechuje się nowoczesnym budownictwem i wysoką jakością wykończenia wraz z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań. Wybierając magazyn logistyczny warto także dowiedzieć się, czy park logistyczny, w którym się znajduje, rozwija się – czy posiada plany rozbudowy hal i czy unowocześnia je, dostosowując ich funkcjonalność do stale zmieniających się potrzeb przedsiębiorców oraz czy dba o środowisko naturalne przestrzeni wokół nich.
Koniecznie należy sprawdzić, czy hala logistyczna posiada dobry wjazd przez bramy „0”, a także jaka jest jego wysokość składowania towarów oraz czy właściciel zapewnia niezbędne instalacje, zgodne z normami NFPA.
Dobre magazyny logistyczne udostępniają nowoczesne i doskonale usytuowane powierzchnie na wynajem. Taka hala logistyczna powinna mieć swobodny dostęp do sieci infrastruktury miejskiej i podmiejskiej oraz charakteryzować się modułowością powierzchni z przeznaczeniem do przechowywania i przepływu różnego rodzaju towarów. Park logistyczny to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców z różnych branż, którzy chcą usprawnić i zoptymalizować wszelkie procesy logistyczne, a tym samym zmniejszyć koszty z nimi związane.