Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Do jego zalet należy komfort cieplny, optymalny rozkład temperatury i niskie koszty eksploatacyjne. Jednak założenie podłogówki jest droższe w porównaniu do kosztów montażu klasycznych grzejników, a w przypadku awarii trzeba skuwać podłogę, aby dostać się do nieszczelnych i pękniętych rur.

Kiedy jest zakładane ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w nowo wybudowanych domach montuje się wtedy, gdy budynek jest już zamknięty i zadaszony. Podłogówkę zakłada się po zakończeniu prac w środku budynku, np. po wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych i tynków. Przed rozpoczęciem budowy należy wybrać odpowiednie materiały budowlane. Usprawni to późniejsze prace instalacyjne. Dla przykładu, wybierając bloki Silka lub bloczki z betonu komórkowego można przyspieszyć montaż instalacji wod-kan i elektrycznej. Dość miękki materiał bloczków ułatwia bowiem bruzdowanie ścian i prowadzenie instalacji, a kanały wewnątrz bloczków pozwalają na prowadzenie w nich kabli bez bruzdowania.

System ogrzewania podłogowego tworzony jest z rur układanych na izolacji termicznej w wylewce podłogi i podłączonych do źródła ciepła oraz sterowania. Zależnie od technologii wybranej przez inwestora i hydraulika zakładającego podłogówkę mogą być one ułożone na różne sposoby, np. pętlowo lub meandrowo.

Zalety ogrzewania podłogowego

Główną zaletą podłogówki jest wysoki komfort cieplny. Decydując się na tego typu ogrzewanie, zyskujemy optymalny rozkład ciepła, utrzymującego się na wysokości człowieka, a nie pod sufitem. W pomieszczeniu ogrzewanym podłogówką powietrze nie jest tak suche jak przy tradycyjnych grzejnikach ściennych. Dużym plusem jest także estetyka – instalacja podłogowa jest niewidoczna i daje większe możliwości aranżacyjne (nie potrzeba grzejników). To szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych projektów domów z dużymi salonami otwartymi na inne pomieszczenia. Podłogówka zmniejsza też problem konwekcji powietrza i towarzyszącej jej cyrkulacji kurzu we wnętrzach, co jest ważną kwestią dla alergików i astmatyków. Korzystne są też koszty eksploatacyjne takiego ogrzewania. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, polecane do kotłów o wysokiej sprawności (np. kotłów kondensacyjnych) i pomp ciepła, które mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych bardzo szybko się zwracają.

Wady instalacji podłogowej

Poważniejszymi wadami ogrzewania podłogowego są wyższe koszty założenia oraz konieczność skuwania podłogi w przypadku awarii. Zdaniem niektórych inwestorów kłopotliwa jest także konieczność montażu rur do ogrzewania podłogowego przed ułożeniem posadzki. Decydując się na podłogówkę, należy pamiętać o tym, że nie każdy materiał na pokrycie podłogi nadaje się do tego typu ogrzewania. Najlepsze są materiały dobrze przewodzące ciepło, np. płytki ceramiczne i żywice. W pomieszczeniach występuje ponadto zjawisko dużej bezwładności cieplnej – podłogi powoli nagrzewają się i równie wolno stygną.