Dla wielu naszych rodaków inwestowanie kojarzy się z dużym ryzykiem straty. To mit, który ciągle jest popularny, a wiara w to, że zysk uzależniony jest od szczęścia, nie słabnie. Czy naprawdę nie można inwestować z sukcesem na podstawie wiedzy, czy odpowiednich narzędzi? Oczywiście, że można, jednak należy przestrzegać pewnych reguł.
Jak inwestować?
Sukces inwestora niejednokrotnie opiera się na doświadczeniu i nauce. Jednak najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jak inwestować, żeby nie stracić? Należy kierować się prostymi zasadami. Najważniejsze to obracać własnymi, zaoszczędzonymi pieniędzmi. Tak, by w razie niepowodzenia, ich strata nie stanowiła życiowej tragedii. Nie należy zaciągać pożyczek na inwestycje. Chyba, że mowa o kredycie na mieszkanie, mającym być inwestycją długoterminową. Zanim zdecydujemy się na kuszące oferty pomnażania pieniędzy, należy dokładnie się z nimi zapoznać, np. sprawdzając opinie o danej firmie. W tym celu warto zajrzeć na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, by sprawdzić ostrzeżenia. Podstawą rozsądnego inwestowania jest znajomość mechanizmów działania danego produktu finansowego. Jeżeli go nie rozumiemy, nie wiemy w jaki sposób ma on dla nas zarabiać, lepiej nie inwestować w niego pieniędzy.
O czym nie wolno zapominać?
Żeby osiągnąć duże zyski, konieczne jest posiadanie większej ilości środków. To z kolei wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym. Chcąc bezpiecznie zwiększać oszczędności, lepiej wybrać sposób oferujący mniejsze, lecz pewne zyski. Dobrym sposobem jest inwestowanie w pożyczki. Można zacząć od małych kwot. Sposób działania platformy pożyczkowej jest jasny i przejrzysty. Pieniądze można wycofać w każdej chwili. To ważne, by sprawdzić, czy inwestując w produkty finansowe, jesteśmy narażeni na kary za zerwanie umowy. Nawet dla małych pieniędzy warto również opracować plan inwestycyjny. Powinien on uwzględniać nie tylko spodziewane zyski i potrzebne narzędzia, ale także czas potrzebny do jego realizacji.
Inwestowanie oszczędności jest opłacalne, gdy kierujemy się rozwagą. Chęć natychmiastowego wzbogacenia się może prowadzić do strat. Dlatego inwestor musi uzbroić się w cierpliwość i pozwolić, by jego środki pracowały zgodnie z planem.