Aplikacje do skanowania mogą ułatwić życie. Są przydatne w codziennym życiu, na przykład podczas robienia zakupów, kupowania biletów na przystanku czy sprawdzania kodów kreskowych. Android oferuje wiele aplikacji i posiada też takie, które są odpowiednie dla użytkowników Android Polska, chociażby pod względem wersji językowej. To, czego szukasz, jest na wyciagnięcie ręki, więc warto ułatwić sobie życie dobrymi aplikacjami.
Skanuj kody kreskowe
Podobno jesteś tym, co jesz. A wiesz, co spożywasz na co dzień? Bądź świadomym konsumentem i sprawdzaj to, co kupujesz. Nie chodzi tu tylko o zdrową żywność dla ludzi na diecie, ale też o pochodzenie produktów. Skanowanie kodów pomoże w wyborze towarów, da wskazówki co do codziennego spożywania oraz poda wady lub zalety danej pozycji. Dzięki prostemu skanowaniu kodu kreskowego można odszyfrować, często niejasne, informacje na temat danego artykułu. Aplikacja do skanowania może też porównywać ceny w różnych sklepach oraz pozwoli na odnalezienie opinii wystawionej w sieci przez innych użytkowników. Posiadacze systemu Android w Polsce mają wiele takich aplikacji do wyboru. Mogą sprawdzać i porównywać produkty spożywcze, książki, wina, płyty oraz sprzęty RTV i wiele innych.
Zdjęcie, które może stać się dokumentem PDF
Kolejną przydatną aplikacją związaną ze skanowaniem, bardzo ułatwiającą pracę np. studentom, może być program do tworzenia dokumentów PDF i JPG z nowych zdjęć oraz tych zapisanych w galerii. Pozwala na przeszukiwanie dokumentów oraz wysyłanie ich w formie gotowych plików. Aplikacja pomoże w nauce niejednemu.
Kody QR
Istnieją też programy do skanowania kodów QR. Co oznacza ten skrót? Quick responsible, czyli szybka odpowiedź. Działa podobnie jak kod kreskowy i służy do kodowania znaków, jednak różnią się wyglądem. QR nie posiada kresek, ale białe i czarne moduły, które mogą zostać odczytane przez specjalnie do tego przeznaczone aplikacje. Kody te stworzono z myślą o szybkim i bezproblemowym dostarczaniu przesyłek. Obecnie najczęściej występują na plakatach, w gazetach i w reklamie, kodując nawet bardzo skomplikowane adresy stron internetowych. Osoba, która zeskanuje ten moduł, zostaje automatycznie przekierowana na konkretną stronę, zawierającą na przykład poszerzone informacje zasygnalizowane na plakacie reklamowym. Kody QR potrafią ukryć wiele informacji, a ich odczytanie możliwe jest dzięki specjalnej aplikacji, która działa przy użyciu aparatu. Najbardziej popularne formaty, jakie kryją się za tym czarno-białym modułem, to strony www, adresy kontaktowe, wizytówki oraz lokalizację danego miejsca, np. hotelu czy sklepu. Istnieje też możliwość samodzielnego tworzenia kodów, pod którym ukryjemy nasz numer telefonu albo adres meilowy. Wygenerowany kod możemy przekazać znajomym, którzy skanując go otrzymają nasze dane kontaktowe. Jest to ciekawa alternatywa, która sprawdzi się praktycznie wszędzie i pozwoli sprytnie ukryć potrzebne dane. Gotowy kod można zapisać oraz wydrukować, stworzyć z niego grafikę lub zrobić nadruk na koszulce. Można w nich zapisać nawet jakiś tekst lub motto (pomieści nawet cztery tysiące znaków!). Zatem aplikacja do odczytywania QR jest bardzo przydatna, szczególnie w podróży, kiedy chcemy znaleźć drogę lub siedzimy w kawiarni, a darmowe Wi-Fi ukrywa się pod takim właśnie kodem.
Na polskim Androidzie znajdziemy wiele przydanych aplikacji, o których nie wie zwyczajny posiadacz smartfona. Informacje o nowinkach można śledzić online na https://android.com.pl/, gdzie użytkownicy testują dane aplikacje. W końcu warto w jak największej mierze wykorzystywać potencjał swojego telefonu.